Miért fontos a toborzás?

Schvikker Alexandra | 2020. november 16.
Minden szervezetnek, szövetségnek fontos, hogy megalakulásával és működésével évről-évre növekedjen. A hatékony toborzással és az érdeklődés fenntartásával erősebb közösséget tudunk teremteni.

toborzás
(SZMCS)

Szövetségünk és csapataink is arra törekszenek minden évben, hogy még többen legyünk. Célunk minél több gyermeket és fiatalt bevonni ifjúsági tevékenységünkbe, hiszen egy igazán meghatározó ifjúsági mozgalom vagyunk. 

Őrsvezetőink segítségével sikerült felmérni csapataink toborzási szokásait. 

Általában minden évben sikerül megszervezni a toborzást. A csapatok szabad őrsvezetői, vezetői megtervezik a toborzási programot. Vannak olyan csapatok is, akik nem minden évben tehetik meg, hogy újoncokkal gyarapodjanak, hiszen vezetőhiánnyal küszködnek. Az általános toborzási módszer a játék, rohampálya, daltanulás. Ezen módszereket használja szinte minden csapat. Vannak persze kivételek is, akik keretmesével, tábortűzzel vonzák be az új gyerekeket. Nagyon fontos az éves toborzás megszervezésekor, hogy megfelelő módon és időben adjunk hangot magunkról.

Ha iskolában toboroztok elsődleges feladatotok, hogy felvegyétek a kapcsolatot az iskola vezetőségével. Egy megbeszélt időpontban, megterveztett programmal biztosan hatékony toborzást tudtok véghezvinni. Az iskola egy jó információs rendszer, hiszen itt tudjátok a legkönnyebben összegyűjteni a gyerekeket. 

Ha nem iskolában toboroztok, akkor figyeljetek arra, miként hirdetitek a tagtoborzást. Készíthettek plakátokat, amiket az iskolában, parkban, játszótéren esetleg buszmegállókban tudtok elhelyezni. Ezek a helyszínek központi szerepet töltenek be a gyerekek, szülők életében. 

Ha plakátot készítetek, röviden írjátok meg, miről van szó. Mi a cserkészet, mit szeretnétek, hol és mikor kell megjelenni. Legyen lényegretörő a plakát mondanivalója. 

Hirdethetitek magatokat akár egy kreatív kisvideó elkészítésével is, ebben pedig az online platformok segítségetekre lehetnek.

Összegyűjtöttem  pár tippet, ami segítségetekre lehet

1. Nézzétek meg, hogy csinálja más. Ne féljetek segítséget kérni!

Nagyon fontos, hogy merjünk kérdezni. Szeretnénk, ha szövetségünk vezetői fejlődnének, és elsajátítatának új dolgokat. Ez érvényes a toborzásra is. Ha úgy érzitek, évről évre nyengébb a felhozatal, nincsenek ötletek, nincs hozzá kedvetek, akkor kérjetek segítséget. Őrsvezetőtársaitok biztosan szívesen segítenek. Tegyétek fel magatoknak, majd a szomszéd csapatnak a következő három kérdést, és hasonlítsátok össze, ki miként cselekszik. Segítségetekre lehet abban, mit kell változtatni. 

  • Milyen stratégiával dolgoztok? 
  • Hányan vesztek részt a toborzáson? Mi alapján választjátok ki a tagtoborzó vezetőket? 
  • Milyen pozitív visszajelzések érkeztek az eddigi évek toborzásai során? 

2. Tanuljátok meg, hogyan kell célirányosan hirdetni, reklámozni a tagtoborzást!

Korábban már leírtam a plakát, kisvideó, üzenetek fontosságát. Minden évben kicsit változtassatok rajta. Legyen egy rövid szlogen, mottó, ami jól megjegyezhető, legyen kreatív, színes, modern az összhatás, hiszen ezen dolgok felkeltik az érdeklődést. 

3. Próbáljatok ki új módszereket! 

Ne féljetek újítani. Segítségetekre lehet ebben nevelési módszerünk, mely a keretmesén át a kihívásokig érdekesebbé és atraktívabbá teheti a toborzást. Ti is jobban bele tudjátok élni magatokat a gyerek szellemiségbe, ha átszellemültök és egy keretszereplő bőrébe bújtok. Ne féljetek belevágni. Tanuljatok új dalokat, játékokat, a toborzás megszervezésével és megtartásásval fejlődjetek ti is. 

4. Szervezzetek toborzási célú rendezvényt!

Újítás lehet azon csapatok számára egy rendezvény megszervezése, akik eddig az iskola falain belül toboroztak. A bevált módszert persze nem kell elengedni, de nem kell tartani attól, hogy új dologba vágjatok bele. A toborzási célú rendezvény invitálja a gyerekeket, szülőket, mely jó alkalmat nyújt arra, hogy a szülők is betekintést kapjanak a cserkészlétbe. Fontos, hogy már az első alkalommal pozitív kapcsolat alakuljon ki nemcsak a gyerekekkel, hanem a szülőkkel is. 

5. Használjátok az online platformokat! 

A mai modern világban már szinte mindenki az online világban éli az életét. Ha még nincs, akkor a közeljövőben hasznotokra lehet a csapat Facebook vagy Instagram oldalának elkészítése. Betekintést nyújt a szemlélődő számára a csapat mindennapi életébe. Megmutathatjátok milyen tevékenységeket szerveztek a gyerekeknek, élményeket oszthattok meg követőitekkel. Az online platformok akár ahhoz is hozzásegíthetnek titeket, hogy évközben is legyenek jelentkezőitek, akik kedvet kaptak a cserkészéshez. 

Szövetségünk őrsvezetői néhány tippet is írtak, miután megkérdeztem tőlük, hogy „Mi a jó toborzás titka?“ Íme néhány frappánsz válasz! 

„Fontos, hogy élvezettel, nyitottan és érdekesen adjuk elő az egészet, így tudjuk csak megfogni az érdeklődőket.“ 

„Legyen a szabadban, a gyerekek szeretnek a természetben bolondozni.“ 

„Az új jelöltek egy percre se legyenek elhanyagolva, csak ők a fontosak.“ 

„Fontos, hogy örömöt vigyünk minden programmal a gyerekek életébe, hiszen az öröm vonzani fogja őket a következő gyűlésre.“ 

„Odaadással toborozzunk, ne muszájból.“ 

„Lendület, motiváltság, nyitottság."

„A gyerek legyen boldog, mert ha boldog, újra azt a boldogságot akarja átélni, amit mi nyújtottunk neki.“  

Zárszóként, csak egy tippet tudok adni: amíg lehet és az erőtöket, energiátokat nem emészti fel, mindenképpen toborozzatok. Legyetek motiváltak és gondoljatok a sok mosolygós arcocskára, akik már csak attól boldogabbak, hogy találkozhatnak és együtt játszhatnak veletek. Akarjatok minél jobbak lenni, mindig kell tanulni és fejlődni.