Az öt szeretetnyelv

Profile picture for user kurcz.anna Kurcz Anna | 2018. március 21.
A szeretet, amit adunk és kapunk, életünk egyik legfontosabb, meghatározó élménye. Meglehet, van, aki úgy érzi, hogy ő soha nem kapott elég szeretetet és az is könnyen előfordulhat, hogy a hozzánk legközelebb álló szeretteinkkel kapcsolatban érezzük: már nem vagyunk számára, számukra fontosak, nem szeretnek minket úgy, ahogy rég.

szivecskék
(pexels.com)

Gary Chapman amerikai filozófus évekig foglalkozott párkapcsolati tanácsadással. Munkája során tapasztalta, hogy a párok egymás iránti szeretetüket, megbecsülésüket különböző módon, kommunikációs csatornákon keresztül fejezik ki, de gyakran hiába, mert a másik fél nem érti azt. Ezt vizsgálva jött rá, hogy 

azért nem működik a kommunikáció ezekben az esetekben, mert a másik fél nem érzékeny, nem vevő arra a szeretet kifejeződésre, szeretetnyelvre, melyet a kezdeményező fél használ.

Emellett mindenkinek van egy úgynevezett szeretettankja, melyet a szeretteitől érkező szeretettel tud feltölteni. Egy teli tank jókedvet és kiegyensúlyozottságot eredményez, míg az ürülőben levő vagy üres tank lehangoltságot és depressziót okozhat. Azaz azt érezhetjük, hogy nem szeret bennünket senki a környezetünkből.

Megállapította, hogy az emberek ötféle módon képesek a szeretetüket kifejezni, illetve csak azt a szeretetnyelvet értik meg, melyet a neveltetésük során, közvetlen környezetük és hajlamuk hatására leginkább megtanultak, ezek pedig a következők: 

  1. Elismerő szavak

Egyik legnagyobb emberi vágyunk, hogy elismerjenek, értékeljenek bennünket. A dicséret mindenkinek jól esik, de aki ezt a nyelvet beszéli, annak mindennél fontosabbak az elismerő szavak. Nem az átlátszó hízelgést várja el, hanem az érdemei elismerését, az őszinte dícséretet, a bíztatást - ezek növelik önbecsülését.

  1. Minőségi idő

Az együtt töltött minőségi idő lényege, hogy a másik fél osztatlan jelenlétet, figyelmet kap. Ez történhet közös tevékenység, beszélgetés során. Az másodlagos, hogy mit végzünk, fontosabb, hogy mindkét fél tudatában legyen annak: közös időtöltésük a szeretet kifejeződése.

  1. Tárgyi ajándék

Az ajándékozás a figyelmesség szimbóluma, a szeretet látható jele. Az ezt a nyelvet beszélőknek az ajándék értéke másodlagos, lényege a szimbolikus jelleg és személyesség.

  1. Szívességek

Ez a szeretetnyelv az apró figyelmességekre alapozott feladat átvállalások műfaja, illetve a kéretlen, vagy önként átvállalt segítségnyújtásé.

  1. Testi érintés

Ennek a személynek az abszolút motiváló tényezője egy jó, mindent elmondó érintés. Ölelések, hátba veregetés, kézfogás, figyelmes érintések a karon, vállon, arcon, mind különböző módok arra, hogy kifejezzük az izgatottságunkat, aggodalmunkat, törődésünket és szeretetünket.

Téged melyik szeretetnyelv jellemez leginkább? És a hozzád közel állókat? Figyeld meg a családodat és barátaidat és próbáld őket a rájuk jellemző szeretetnyelv szerint jutalmazni! Bátran mutasd ki feléjük a saját szeretet-igényeidet is.

A szeretetnyelv Istennel kapcsolatban ugyanúgy érvényesíthető.
Chapman Istenre hangolva című könyvéből megtudhatjuk, milyen csatornán keresztül, illetve milyen módon szól hozzánk a teremtő a számunkra legkifejezőbb szeretetnyelven. 

Isten szeretetében mind az öt kifejezési forma teret kap, azonban nem mindegy, te melyik nyelven mutatod ki feléje a szeretetedet. Gyakorold feléje is a szeretet megfelelő kimutatását, segítségül szolgálhatnak a következő támpontok:

  • Elismerő szavak » énekelj dicsőítő éneket, adj hálát valamiért, dícsérd meg Istent
  • Minőségi idő » elmélkedj a természetben, olvass el egy részletet a Bibliából, beszélgess Istennel
  • Tárgyi ajándék » szedj virágcsokrot a templomi oltárra, készíts hálafát, díszíts fel egy imagyertyát
  • Szívesség » segíts egy rászorúlónak, vállald el a hétvégi házimunka elvégzését, segíts egy barátodnak
  • Testi érintés » öleld meg szüleidet minden nap, foglalkozz több időt a házi állatotokkal, fogd meg egy barátod kezét csak úgy

Próbálj ki ezek közül néhányat és figyeld meg, milyen hatással vannak a mindennapjaidra! Légy nyitott és engedd, hogy a kis lépések is megváltoztassanak.

Segítség: Lelkes Viktória