Őrsi élet a szabadban

Profile picture for user kurcz.anna Kurcz Anna | 2023. december 20.
Az őrsi élet nagyban hozzájárul ahhoz, hogy egy gyermek mennyire veszi át a cserkészet által nyújtott életformát. Ezért jól meg kell fontolni, hogyan is tervezzük meg az őrsit.

“A tábor a cserkészélet legvidámabb része. Isten szabad ege alatt élni, hegyek és fák, madarak és állatok, tenger és folyó társaságában – azaz a természetben élni, a magatok kis vészonotthonában, főzni magatokra, s mindent fölfedezni – mindez olyan egészségessé és boldoggá tesz, amilyenné sohasem válhattok a város kőrengetegében és füsttengerében.“  (Bi-Pi)

Az őrsi élet nagyban hozzájárul ahhoz, hogy egy gyermek mennyire veszi át a cserkészet által nyújtott életformát. Ezért jól meg kell fontolni, hogyan is tervezzük meg az őrsit, beleértve a rendszerességet, a tudásanyag kiválasztását, a módszertani segédeszköz elkészítését, az őrsi hosszát és nem utolsó sorban a helyszín megválasztását. Bi-Pi, akinek példáját követni kell, írásaiban nem igazán utal a beltéri tevékenységekre. A világ és a körülmények változnak, de egy cserkész elsősorban természetjáró és -ismerő, ez pedig nem szűkíthető le csak a nyári cserkésztáborra. Ezért rovatunkban is a kültérre összpontosítunk, és ellátunk Titeket ötletekkel kinti őrsikre. Fontos, hogy cserkészként minél többet legyünk kint, lehetőleg a természetben vagy annak közelében. Bátorítalak tehát titeket, hogy lépjetek ki a “megszokott bentlétből”, és kezdjetek el őrsiket kint tartani. 

Tippek: 

KINT LENNI – Elsősorban igyekezzetek minden őrsit és annak elemeit kintre tervezni. Lehet többet kell cipekedni, több időt is vesz el, körülményesebb, de már ez is egy nagy előrelépés jele. Egy hagyományos őrsit is bátran tartsatok kint. Rosszabb időben ez megfontolandó, de ekkor sem kell egyből beszaladni. Ha más egyéb programot terveztek kintre, szintén ne ijedjetek meg a rossz időtől! Ha vállalható, menjetek ekkor is ki, hadd szokják meg a fiatalabb cserkészeink is, hogy nem csak derűs napsütésben lehet a természetben cserkészkedni.    

_
(forrás: Anna)

Hosszabb kinti programok – Menjetek el sétálni vagy túrázni! Nem is kell messzire menni. Fedezzétek fel a környéket, falut, természetet, erdőt. Nagyobb túra szervezése esetén ügyeljetek minden fontos elemre (korosztály-táv, közlekedés, étel/ital, felszerelés...). A túrát és a sétát össze lehet nagyon sok más egyéb cserkészes tevékenységgel is kapcsolni. 

Kicsit igényesebb, de amellett, hogy jó “buli”, még hasznos is a kinti főzés. Ne féljetek ebbe a projektbe belevágni! Első ízben nyugodtan kérjetek segítséget, de az sem baj, ha nem lesz tökéletes az étel. Kezdjetek valami egyszerűbbel. Előtte nem árt gyakorolni a tűzgyújtást is, illetve a kinti főzés feltételeit elsajátítani (biztonság-helyszín, munkatüzek, felszerelés, recept...). 

Erdőjárás – “A különféle állatokat úgy ismerhetitek meg, ha követitek a nyomukat, közelükbe lopództok, és így, természetes körülményeik között figyelitek meg őket, s tanulmányozzátok szokásaikat...” Bi-Pi szavait és tetteit követve igenis ki kell mennünk a természetbe! Ha pedig ott járunk, figyeljük is meg, mi zajlik ott, milyen élőlények, növények élnek ott. 

Megfigyeléseinket fokozhatjuk például az alábbiakkal:

  • állatles – különböző helyekről állatok megfigyelése és jegyzet/fotó/videó készítése (őrsön belül szét is lehet osztani, ki milyen állatot figyel meg, aztán beszámolót készítenek róla)
  • bogárgyűjtemény – figyeljetek a bogarak épségére!
  • naplókészítés (rendszeres erdőlátogatás esetén vagy évjárat szerint) a történtekről, élményekről, az egyes állatokról…   
  • növényhatározás – ismerjétek meg a növényeket (a Plantnet applikáció segítség lehet)
  • gyógynövényszedés, majd teakészítés
  • herbáriumkészítés – szedett növényekből (még szárítás előtt határozzátok meg, hogy milyen növény, szárazon nehezebb; ha gyógynövény, hozzá lehet írni, hogy mi a gyógyhatása)
  • fák ismerete – szedjetek leveleket, megszárítjátok, majd festék segítségével csináltok róluk lenyomatot, és persze megnevezitek
  • nyakkendőgyűrű-készítés – faragjatok őrsi nyakkendőgyűrűket
  • lábnyomok követése és meghatározása
  • gombázás – ehető gombák szedése, esetlegesen közös megsütése / étel készítése
  • madárhangok hallgatása és felismerése
  • madáretető-készítés – kihelyezése és rendszeres feltöltése, a “látogatók” megfigyelése
  • horgászás – külsős segítségével, majd egyedülállóan
  • elmenni naplementét/napfelkeltét nézni – ki kell nézni erre alkalmas helyet
  • bivakolás – különböző tevékenységekkel vegyítve, akár rosszabb időben is kipróbálni 

Az erdő különlegesen jó hely az imára, imasétára, keresztútra, egyszerűen közelebb érezhetjük magunkat Istenhez, ehhez pedig különböző módokat használhatunk. 

Környék megismerése – Ha már a természetet ismeritek, a település is kínál sok lehetőséget. Sok helyen található pl. geocaching, vagy egyszerűen keressétek fel a kulturális helyeket (szobrok, templomok, magyarsággal kapcsolatos emlékművek...). A felfedezésekről készíthettek egy térképet is. További lehetőségként vállaljatok közösségi szolgálatot. Ehhez először egyeztetni kell az illetékes személyekkel (pl. polgármester, gyermek-, idősek otthona vezetője, plébános úr, gondnok...), hogy milyen segítségre is lenne szükség.

Vagány elképzelés, de kivitelezhető (tapasztalatból tudom), hogy egy saját körletet építsetek ki valahol a környéketeken. Ehhez kérdezgetni és ismerni kell a környéken élő embereket. Ha pedig valaki engedélyezi, beszéljétek át a feltételeket, és már mehet is a körletépítés saját elképzeléseitekkel. A körletet ajánlatos előre nagyjából megtervezni (miután személyesen láttátok a konkrét helyszínt), majd otthonossá, praktikussá varázsolni.

Főleg a nyári időszakban erősen ajánlom a kint alvást (persze tapasztalattal hidegebb időszakban is)! Megfelelő előkészülettel, programmal és helyszínnel nagy kaland lehet, akár sátorban, akár nélküle. A kint alvás alatt ne feledkezzetek meg csillagokat nézni (új csillagképeket tanulni), dalolászni a tűz körül vagy éppen cserkészélményeket mesélni. Másnap reggel pedig nézzétek meg a napfelkeltét. Amit viszont felejtsetek el, az a telefon használata, zenelejátszás és egyéb nem természetbe való eszköz és tevékenység.

Utolsó pontként hoznék egy hozzám közel álló tevékenységet – a sportolást. Lehet meglepő, hogy magát a sportot is ide sorolom, viszont én úgy tartom, ez manapság is fontos. Az őrsvezető egy példa, és figyelnie kell a rábízottak különféle fejlődési területére, melybe a fizikai is beletartozik, így a mozgásra is motiválnia kellene az őrsét. Elmehettek közösen futni, biciklizni, métázni (másik őrssel együtt), de akár egy jó nyújtást vagy zumbát is tarthattok magatoknak. A hidegebb időszakban az immunerősítő jegesmedvézést is ki lehet próbálni, viszont ez inkább rover korosztálynak való és nagyobb tájékozottságot is igényel.

_
(forrás: Anna)

Biztatásképpen egy versenyt is meghirdetünk. A feladat az, hogy őrsileg készítsetek el egy építményt, amely lehetőleg hasznos, praktikus, igényes és kreatív. A képet az építményről, mely mellett ti is jelen vagytok, küldjétek el január 30-ig ani.kurcz@gmail.com címre. A Cserkész szerkesztősége majd kiértékeli, és a nyertes őrs építménye meglesz jelenítve a Cserkész weboldalán. A beküldött képhez írjátok meg az őrsi neveteket, az építmény megnevezését és hogy mikor készült a kép.