​​​​​​​Mit csináljunk az őrsin?

Hegedűs Vivien | 2021. december 8.
A válasz egyszerű:  énekeljünk. Mondok pár tippet, hogyan lehet a daltanulást érdekesebbé és izgalmassá változtatni.

A válasz egyszerű:  énekeljünk.  Magában az ének, legyen az bármilyen szép, vagy éppen hamis, nem mindig elég, hogy lekössük a gyerekek figyelmét. Arról nem is beszélve, hogy hallgatni egy ismeretlen dalt, elég unalmas lehet egy gyereknek. Mondok pár tippet, hogyan lehet a daltanulást érdekesebbé és izgalmassá változtatni.

Hangszerrel minden érdekesebb. Ha van gitárod, ukuleléd, furulyád, vagy bármilyen hangszered, akkor minél többet játssz rajtuk az őrisken! Tudom, nem mindenki ilyen tehetséges, sajnos én sem játszom egy hangszeren sem, de vannak ismerőseim, cserkészbarátaim, akik igen. Ha te is ismersz valakit, bátran hívd el őt az őrsikre, és zenéljetek együtt. 

zenés őrsi
(forrás: freepik.com)

Ha már a hangszereknél tartunk, készítsetek hangszereket, majd játszatok velük, egy, már ismert vagy akár új dalt is. A hangszer készítést nem kell túlgondolni. Elég hozzá egy kis műanyag vagy karton doboz, bab, lencse, borsó, vagy akár tészta is. Az utóbbiakat bele a dobozba, már csak le kell zárni, erre a célra tökéletes a ragasztó, egy kis csinosítás csomagolópapír vagy festék formájában, és kész is vagyunk. Lehet rázni, csörögni vele, vagy megadni a ritmust. 

Ha új őrsöd van, és még nem tudod, hogy reagálnak a daltanulásra, kezdésnek szóljon a háttérben halk zene az őrsi alatt. Lehetnek ezek gyerekdalok, népdalok, amiket majd később együtt megtanultok. Ha van rá lehetőséged, te is énekelhetsz nekik, akár hangszer kíséretében is, de megkérheted a csapatod dalospacsirtáját is, hogy segítsen be az éneklésben. Énekelhetsz nekik játék vagy kézműveskedés közben, nem feltétlenül muszáj tanulnotok is dalt, de ha hozzászoknak a zene jelenlétéhez az őrsiken, akkor sokkal könnyebben tudod majd bevonni őket a tanulásba is. 

Nagyon jó program lehet az indulótok megírása is. Nemcsak kiváló indok az éneklésre, de lehet csinálni szinte bármikor. Ha már kicsit idősebbek az őrstagok, és tudnak egyszerre több dologra is koncentrálni, akkor akár egy egyszerű kézműves foglalkozás alatt is tudtok indulót írni. Ha már van indulótok, akkor sem kell elkeseredni, hisz dalt írni más célból is lehet, sőt a céltalan szövegírás egy jó alkalom arra, hogy a ritmusérzékük mellett a kreativitásuk is fejlődjön. 

Általában minden ritmusgyakorlatnál ülünk vagy esetleg körben állunk. De mi lenne, ha közben a szabadban tudnánk játszani? Nem kell hozzá sok minden, csak egy kréta és egy lapos terület. Ha ezek megvannak, akkor a földre rajzolj fel 7 vízszintesen párhuzamos vonalat.  A gyerekeket oszlopba állítjuk, így fognak egymás után végigmenni a sorokon.  Most, hogy megvannak a sorok, elkezdhetünk a sorokba jeleket és rövid szavakat írni. A jelek lehetnek bármilyen előre meghatározott formák, például egy X lehet a taps, egy O lehet dobbantás, a rövid szavak pedig Hej, Hó vagy bármilyen egy szótagú szó. Így lehet, hogy egy sorban egyszerre 3 mozdulat is lesz, ami elég nehéz lehet. Kis könnyítésnek, mehetnek párban, vagy akár hármasával is, így mindenkinek csak az épp előtte lévő jelet kell figyelnie. A végső cél az, hogy mindenki végig tudjon menni az egész pályán egyedül, lehetőleg hiba nélkül.

Ami pedig mindennél a legfontosabb, élvezd a zenét, az éneklést. Nem lehet elégszer kihangsúlyozni, hogy mennyire fontos. Nem baj, ha nincs tökéletesen csengő hangod, mert ha magabiztosan ki tudsz állni és énekelni, senkit nem fog érdekelni a hamisság. Ráadásul a szégyenlős, hamiskás hangú gyerekeknek is nagy motivációt tud adni az, ha nem csak neki van rosszabb hangja.

Szóval csak bátran, fel a fejjel és énekre fel!