A botra tekercs története

Köteles Ágnes | 2018. október 15.
Ismét egy finomságot céloztam meg, a falunapok és fesztiválok egyik legkedveltebb édességéről lesz most szó. Eredetét tekintve székely, annak is szegényebb területeiről származó étek vagy édesség. Összetevői ezért mindig is egyszerű alapanyagok voltak, mint a só, cukor, liszt.

kürtőskalács
(Google Images)

A 18. század végére a teljes magyar nyelvterületen elterjedt és mind a polgári, mind a népi konyhának is meghatározó eleme lett.

A Dunántúlon botra tekercs, dorongfánk, dorongos fánk elnevezést kapta; az ország keleti területén a kürtőskalácsnak, kürtősfánknak, kürtős pánkónak vagy kürtősnek hívják a mai napig is.

A kürtőskalács eredetéről több hiedelem és monda járja a világot. Közülük az egyik a tatárjáráshoz kötődik: a monda szerint a tatár seregek közeledtére a kezdeti ellenállások után Székelyföld lakossága jobbnak látta elmenekülni a hegyekbe, mások Budvár és a Rez barlangjaiban húzódtak meg. A tatárok mivel sem megtámadni, sem kicsalogatni nem tudták a biztos és megközelíthetetlen búvóhelyen lévőket, elhatározták, hogy kiéheztetik a székelyeket. Ez így ment hosszú ideig, amíg egyszer csak a tatároknak és a székelyeknek is elfogyott az ennivalójuk. Ekkor egy székely asszony összekaparta a maradék eledelt, hamuval összekeverte, és hatalmas kalácsokat sütött, amelyeket dorongra vagy magas póznákra húztak és felmutatták a tatároknak. – „Nézzétek, mi itt milyen jól élünk, míg ti pedig éheztek!” A tatárok pedig, akik már alig bírták az éhezést, bosszúsan elvonultak.

Szigorúan megszabott alapanyagokból, általában parázson sütve készülhet el egy kürtőskalács. Összetevői között csakis cukor, búzaliszt, tej, vaj, tojás, élesztő és só szerepelhet. Utóborítása sem lehet más, mint darált, aprított dió, mandula, fahéjpor vagy természetes vaníliapor felhasználásával készült vaníliás cukor. A kürtőskalács kelt tésztából készül, keményebből és szárazabból, mint amit a fánkok készítéséhez használunk.

A vásári változat a 20. század utolsó harmadában alakult ki. Készítése során a vajat olajjal vagy margarinnal, a tejet pedig tejporral helyettesítik. Tojás helyett tojáspor vagy dobozos tojáslé használható, ezt sok esetben viszont kihagyják, mert elhagyható összetevő. Ami viszont egy jó tészta elkészítéséhez elengedhetetlen, az ma már a reszelt citromhéj, természetes citromkivonat vagy citrusféléből készült lé, rum vagy vaníliás cukorpor. Hinthetjük dióval, csokival, vaníliával vagy akár kókuszporral.

Ha legközelebb fesztiválon vagy falunapon dorongfánkot vesztek, jusson majd eszetekbe, hogy a magyarság egyik legnevezetesebb hagyatékát, vagyis egy igazi ízletes hungarikumot majszoltok majd.

Jó étvágyat! :)