Bujkáló E betűk

Köteles Ágnes | 2018. március 26.
Az élelmiszerboltokban áruk hatalmas palettájából választhatunk, melyek közül most a drazsé cukorkát és a croissant-t vizsgáljuk meg közelebbről.

cukorka
(pexels.com)

Ha a kezedbe veszel egy drazsét, az első amit észreveszel, a színe. Gondolkoztál már azon, hogy hogyan lehetséges az, hogy a cukorkák mindig olyan sokszínűek? Vegyünk is néhányat szemügyre:

Sárga, narancssárga drazsé – ennek színéért a kurkumin, egy erősen sárgás színű fűszernövény, a kurkuma festékanyaga felelős. 

Piros drazsé – bizonyára hallottál már a kárminvörös jelzőről. Nos ez a kármin épp ilyen piros vagy vörös színt kölcsönöz a nyalánkságoknak is.

Zöld drazsé – színét a klorofil biztosítja, amely egy növényből (főleg fűből és lucernából) kivont zöld pigmentként használatos a cukrászatban.

Kék, lila drazsé – indigókék festőanyag kölcsönzi nekik ezt a színt.

Melyik a kedvenced? 

Az ízek, amiket érzel egy málnás-epres, citromos vagy épp narancs ízű drazsét szopogatása közben, gyümölcsökből kivont koncentrátumoknak, vagyis sűrítményeknek köszönhetőek. 

A koncentrátum nem más, mint az a gyümölcsszörp, amit gyártásnál hozzáadnak a masszához, ez teszi később édessé és ízessé az édességet. 

Az egyes ízek tehát adott gyümölcsből vannak kinyerve, van közöttük viszont egy, amely mesterségesen is előállítható. A savanyú ízt egy nátrium-citrát nevű anyag is biztosíthatja, azonban mielőtt megijednél, megnyugtatlak: ez az anyag kis mennyiségben fejti ki hatását így nem káros az egészségre.

Nincs ember a Földön, akinek ne folyna össze  a nyál a szájában egy frissen sült, ropogós, vajas croissant illatozására, pláne ha az csokis. A pékáru egyik különlegessége, hogy tésztája, főleg a csomagolt fajtáké puha és omlós. A kívánt hatást azzal érik el, hogy a már meggyúrt tésztához  zsírsav alapú tartósítószert adagolnak. E nélkül szinte lehetetlen lenne megőrizni a tészta puhaságát, azonban aggodalomra semmi ok, az adalékanyagok mennyiségére a gyártók nagyon figyelnek, sőt erre törvény is kötelezi őket. A csokis tölteléket igyekeznek úgy elkészíteni, hogy az minél krémesebb legyen. A jó minőségű töltelék valódi kakaóport tartalmaz, aminek sűrű állagát keményítő hozzáadásával biztosítják. A kevésbé minőségi termékek pont emiatt inkább puding-szerű töltelékkel béleltek. 

A croissant-ok és drazsék egyaránt tartalmaznak cukrokat, melyek kiemelt helyen szerepelnek a fogak romlását előidéző anyagok közt. Mivel a gyártás során az általunk ismert cukron felül legalább 3 másik, mesterségesen előállított édesítőszert is használnak, kifejezetten ajánlatos a termékek mértékletes fogyasztása.