Ne pazarolj, legyen nálad mindig szatyor!

Köteles Ágnes | 2019. február 18.
A csomagolásmentes vásárlás több időbe telik a hagyományosnál, de ennyi áldozatot megér környezetünk.

A minap beszerző körúton jártam, és miközben baktattam hazafelé, azon gondolkodtam, hogy tudtam megint ennyi táskát telepakolni.

Ne pazarolj!
(Google Images)

Azért, hogy az élelmiszerünk biztonságos legyen, sokszor több rétegbe csomagoljuk, és ezt annak tudatában, hogy lassan már nem férünk el a szeméttől itt a Földön – gondoltam magamban.

“Egy átlagos európai lakos évente 500 kilogrammnyi szemetet termel. A legtöbb hulladék az élelmiszerek csomagolásából származik.„

A csomagolásmentes vásárlás több időbe telik a hagyományosnál, de ennyi áldozatot megér környezetünk. Át kell gondolni, mire van szükségünk, mi mindent tervezünk venni, és aszerint kell tárolókat vinni magunkkal. De ha jobban belegondolunk, ez is csak előny, hiszen így elkerülhetjük az impulzusvásárlást, a felesleges fogyasztást, és nagyobb eséllyel költünk csak arra, amire ténylegesen szükségünk van. Ez egyrészt szűkösebb időkben jól eshet pénztárcánknak, másrészt kisebb az esélye, hogy felhalmozzuk a spájzban az élelmiszert, ami végül a kukában köt ki.

Jó hír azonban, hogy egyre nagyobb az igény a tudatos, csomagolásmentes boltokra, Budapesten például most nyitották a másodikat, de Pozsonyban, Kassán, Trencsénben, Pőstyénben, Selmecbányán, Eperjesen, és még Dunaszerdahelyen is van már ilyen. A termékválaszték nagyon széles: édességek, aszalványok, gabonafélék, fűszerek, teák, kávék, különböző száraztészták, gabonapelyhek sorakoznak a polcokon. A bolt lényege, hogy az áruk nagy kiszerelésben érkeznek, és ebből tudnak a vásárlók kimérni a saját tárolóeszközeinkbe annyit, amennyire épp szükségük van.

Az öko boltok elvei:

  • A csomagokhoz kizárólag lebomló, papír csomagolóanyagokat és kitömő anyagokat használnak.
  • Minden hulladékot szelektíven gyűjtenek, vagy helyben újrahasználnak.
  • Nagykereskedő partnereknek műanyag rekeszekben szállítják termékeiket.

Bár csomagolásmentes boltból még viszonylag kevés van, a tudatos vásárlásra szinte mindenütt van lehetőségünk: a bevásárlótáskát vigyük otthonról ahelyett, hogy újat vennénk, a zöldséget, gyümölcsöt zacskó helyett tegyük egy vászontáskába. Ha a piacon vásárolunk helyi termelőktől, megspóroljuk azt a rengeteg kilométert, amelyet az élelmiszernek kellett volna megtenni, hogy mondjuk Kolumbiából jusson el hozzánk. Részesítsük előnyben a szezonális alapanyagokat, ezek kisebb eséllyel vannak tartósítva.

Lesd meg ezt a térképet, ha érdekel, hogy Szlovákiában és Csehországban hol találsz csomagolásmentes boltokat és egyéb környezettudatos lehetőségeket.

Forrás:

https://index.hu/gazdasag/2015/09/12/csomagolasmentes_bolt_nyilik_magyarorszagon/

http://www.egeszsegtukor.hu/noi-tukor/megnyilt-az-orszag-elso-csomagolasmentes-boltja.html

https://www.dobrenoviny.sk/c/134995/bezobalove-obchody-na-slovensku