Újévi ígéretek gyűjtögetőknek

Csiba Zoltán | 2018. november 19.
Az emberek különböző dolgokat gyűjtenek. A túrázók egészen furcsa dolgokat. Van, aki kitűzőket a teljesítménytúrákról. Van, aki köveket visz haza a hegycsúcsokról. Van, aki kilátókat látogat sorban. Van aki pecséteket és van, aki a kilométereket. Vannak aztán olyanok is, akik a legmagasabb csúcsokat, vagy éppen várromokat.

Kektura
(Fotó: hegyi)

Nem tudom mekkora a gyűjtőszenvedélyed (de csinálhatjátok ezt akár őrsileg is), sem azt, hogy szoktál-e magadban újévi fogadalmat tenni, de ezekhez megpróbálok adni most néhány ötletet.

Pecsétvadászoknak

Egyre felkapottabbak a pecsétgyűjtő túramozgalmak. Több nap vagy hét alatt bejárható útvonalakról van szó. Per pillanat a legtöbbet emlegetett, és már mondhatni divattá vált az Országos Kéktúra Magyarországon. Nemrég jelent meg az új igazolófüzete. A többség persze nem egyben, és nem is többnapos szakaszokban teljesíti az Írottkőtől Hollóházáig tartó 1165 kilométeres távot, hanem napi adagokban. Tatabányától (pontosabban Szárligettől)  Hollóházáig elég közel tekereg az országhatár, így ezen a részen tőlünk is elég jól elérhető. Szórakoztató lehet akárcsak 100-200 km-t is összepecsételni, bejárni. (Info: kektura.hu)

Vannak ennél kevésbé ismert túramozgalmak is, amelyekre lehet kikérni pecsételőfüzetet. Ilyen például a Börzsönyi kék, vagy a Pesten tanulók számára könnyen elérhető Pilisi kilátások. Egy bővebb listát itt találsz: http://mtsz.org/turamozgalmak

Csúcsfotó-gyűjtögetőknek

Ahogy a bevezetőben is említettem, van, akit a legmagasabb pontok vonzanak egy-egy hegységben. Annyit hadd tegyek azért hozzá saját tapasztalatból, hogy a legmagasabb pont nem jelenti mindig a legszebbet is az adott hegységben. Ha ezen az úton szeretnél a magad számára kihívásokat találni, akkor kezdetnek egy könyvet (Kele František: Najvyššie vrchy, Dajama, 2007, bár ebben csak az 1000 m feletti szlovákiai csúcsok vannak) és egy weboldalt ajánlanék: treking.cz/vrcholy/slovensko_nejvyssi_vrcholy.htm

A lehetőségek tárháza végtelen. Gyűjtheted pl. a turistaúton elérhető 2000 m feletti csúcsokat Szlovákiában (20 minimum van), vagy egy adott hegység bizonyos magasság fölé eső csúcsait is.

Lelkiismereteseknek

Talán furcsa az alcím, de a Szlovákiát átszelő Cesta Hrdinov SNP-t végigjárva nem találsz pecsételő helyeket. Csak rajtad áll, hogy mennyire becsületesen járod végig, senki nem fog ellenőrizni, ha csak be nem jelentkezel műholdas követésre ezen a piros-fehér sávjelzéssel jelölt 770 kilométeres útvonalon. Egyben 3-4 hétig szokott tartani a végigjárása. Többen néhány napos szakaszokra bontva járják be. Én magam is így barangoltam végig néhány év alatt a Kassa-Trencsén közé eső szakaszát.

Vannak persze ennél rövidebb útvonalak is. Nyitra és Handlová közt tekereg a Ponitrianská magistrála (106 km). A magyarlakta vidékek felett Aranyosmarót és a Stolica csúcs (Rőce felett) között húzódik a Rudná magistrála (240 km).

Természetesen a fantáziának semmi sem szab határt. Találkoztam olyannal is, aki a lakóhelyéről (amely történetesen Trencsén volt) gyalogolt el a magas-tátrai Kriványra.

Bővebb info: cestasnp.sk., mapy.hiking.sk/?katalog=83

Kis-Fátra
(Fotó: Hegyi)

Kilométervadászoknak

Ha nincs semmi konkrét elképzelésed, olyan célt is kitűzhetsz magad elé, hogy a következő évben összeszedsz 100, 200 vagy akár 300 gyalogos kilométert, amelyet reálisnak, vagy nagyobb kihívásként egy picit irreálisnak találsz. 

Ehhez akár hegyek sem kellenek. A téli időszakban alapozásként kezdheted azzal, hogy többet közlekedsz a saját lábadon iskolába, zongorára, randira, templomba, munkába vagy éppen oda, ahol dolgod akad.

Hosszúak a téli esték. Én mindig ilyenkor tervezem meg a melegebb hónapokat, sokszor évekre előre. Főzz egy nagy bögre teát, nyisd meg valamelyik turistatérképes oldalt, olvass túraleírásokat (hiking.sk, turistamagazin.hu, treking.cz, kirandulastippek.hu, stb.) és hidd el, alig fogod várni, hogy mehess.