Szerelmünk lapjai

Sütő Zsuzsanna | 2018. október 23.
Sokszor felháborodnak nagyszüleink a fiatalos életmódunkon, könnyelműségünkön, ám az ő idejükben, sőt, sokkal korábban is történtek érdekes és megbotránkoztató dolgok, főleg ha két ember egymásba szeretett. Kukkantsunk meg hát egy-két érdekes történetet ismert magyar személyek szerelmi életéből

Benedek Elek
(Wikimedia)

Holtukban is együtt

Benedek Elek és Fischer Mária

A 23 éves Elek a Budapesti Hírlap újságírója volt, mikor főnökével, Rákosi Jenővel betértek egy trafikba szivart venni. Olyannyira belemerültek egy aznapi cikkről folytatott vitába, hogy szinte el sem hitték, amikor a trafikosné sarokban ülő lánya magabiztosan szembeszállt a híres főszerkesztő véleményével. Elek ekkor szeretett bele véglegesen az éles eszű, 19 éves Máriába. Olyannyira rácsodálkozott bátorságára, hogy még a szivart is elfelejtette kifizetni. Másnap egy ibolyacsokorral lépett be, hogy kifizesse tartozását. Másfél évnyi udvarlás után így szólt Máriához: „Kisasszony, gyönyörű álmot láttam. Virágos almafa tövében szenderegtem, s maga égőpiros rózsát ejtett a mellemre... Igazat jelent-e az álmom?” – „Igazat” – hangzott a felelet. Összeházasodtak, és Elek megépítette álmaik házát szülőföldjén, Kisaboncban. A tornác felett ma is ott a felirat: Mari. Neki építette. 45 évnyi házasság után az író agyvérzést kapott. Mária megfogta férje kezét, majd hirtelen kiment a szobából. Mikor visszatért, elbúcsúzott gyermekeitől – 9 Veronál tablettát vett be. Azt mondta, Elek is így tenne, és gyermekei megértették. Egy nappal később halt meg, együtt temették el őket.

 

Mátyás király
(Képtár OSZK)

Ki volt Beatrix előtt?

Máyás király és Borbála

Hunyadi Mátyás 1470-ben, 27 évesen, egy bécsi látogatáson ismerte meg Edelpeck Borbálát, és bár Mátyás zömök volt, csúnya és nagyorrú, Borbála belé szeretett. Elhozta magával Magyarországra, és éveken át együtt éltek, amely nyílt titok volt az országban. Borbála szerényen élt, kerülte a feltűnést és támogatta szerelmét. Mátyás király imádta a lányt, ajándékokkal halmozta el, még egy besztercebányai házat is adományozott neki. 1473. április 2-án világra jött közös gyermekük, Corvin János. Mivel Borbála nem volt egy rangban Mátyással és az udvar sem akarta, hogy egy törvénytelen fiú legyen a trónörökös, ezért gyorsan kerestek egy feleséget Mátyásnak. Ő volt Beatrix, a nápolyi király lánya. Természetesen Mátyás gondoskodott Borbáláról, grófnői címet, rangot, várat ajándékozott neki és közös gyermeküket, Corvin Jánost 4 éves korában magához vette. Borbála végül férjhez ment, 2 gyermeket szült még. 

 

Kodály Zoltán
(Magicbricks)

A szerelemben nem számít a kor

Kodály Zoltán feleségei

Kodály Zoltán és Bartók Béla egy időben bizony ugyanannak a lánynak udvaroltak, Sándor Emmának, annak ellenére, hogy az már férjnél volt. Sőt, Bartók és Kodály a lánynak köszönhetően találkoztak, aki gyakran hívott meg otthonába zenészeket és művészeket. Végül Kodály „nyert”, és elvette a nála majd 20 évvel idősebb Emmát. 48 évig éltek boldog házasságban, Emma mindenben támogatta férjét, és bár ő is komponált, nem áhítozott zeneszerzői karrierre. 95 évesen hunyt el. Felesége halála után Kodály összeomlott, nem találkozott barátaival, nem dolgozott. Néhány hónap után barátai fellélegeztek, mikor újra komponálni kezdett, viszont a kórusmű címét látván, amely „A halált keresem” volt, még jobban megijedtek. Egyre több programot szerveztek neki, hogy ne hagyják egyedül. Egy ilyen alkalommal találkozott Kodály Péczely László irodalomtörténész lányával, a 19 éves Saroltával. Így a zeneszerző 77 évesen újra szerelmes lett, és egy évvel felesége halála után elvette Saroltát. Persze ismerősei nem hittek ebben a kapcsolatban, ahogy az előző házasságában sem, de ezúttal sem lett igazuk. Bár a házaspár közt 58 év volt, mégis boldog életet éltek, Saroltának köszönhető Kodály utolsó termékeny időszaka is. Férje halála óta Sarolta a mai napig ápolja Kodály életművét, sőt, közreműködött Sándor Emma emlékének szentelt koncert szervezésében is.

 

Liszt Ferenc
(vehir.hu)

A nőfaló virtuóz

Liszt Ferenc szerelmi kalandjai

Liszt Ferenc egy igazi bálvány volt a maga idejében, minden hölgy őt akarta, a koncertjein eksztázisban sikongattak, akár egy mai Ed Sheeran koncerten. Csodás játéka valóságos „lisztomániát” váltott ki a rajongók körében: hallgatók többször elájultak, a nők pillákat rebesgettek, csokrokat dobáltak fel a színpadra. Liszt magas, szikár termetű férfi volt zöld szemmel és lobogó hajjal, de nem csak a külseje vett le minden lányt a lábáról: okos  és illemtudó volt, több nyelven beszélt, és az udvarlás mestereként tartották számon. Mindent, amihez hozzáért, ereklyeként gyűjtöttek. Egy udvarhölgy még egy ékszert is csináltatott a zenész elhajított szivarvégéből. Visszaemlékezések szerint nem csak fiatal, de sokszor idősebb hölgyekre is kivetette hálóját.

Az 1830-as hangversenykörút idejében számos szeretője volt, köztük a zongoraművésznő, Marie Pley is, akivel barátja, Chopin üres lakásában találkozgatott. Ez viszonylag megrontotta a két zeneszerző barátságát, hiszen Chopint szoros barátság fűzte Marie akkori férjéhez is.

Később egy párizsi írónőbe is menthetetlenül beleszeretett. Három gyermekük is született, de a nevelésükből nem sok részt vettek ki. Liszt állandósuló utazásai és nyughatatlan természete útját állta kapcsolatuk stabilizálódásának, ezért a pár tíz év után különvált.

Bár Liszt Ferenc sosem nősült meg, mégis egy lányt, Carolyne Sayn-Wittgenstein hercegnőt szerette volna feleségeként, aki ugyan férjnél volt, de külön éltek. Évtizedeket éltek együtt, végül mégsem tudtak összeházasodni, mert a pápa elutasította Carolyne házasságának felbontását. 

Liszt vonzereje még időskorában sem csappant meg. Utolsó, titkos kapcsolatát egy tanítványával, Linával több film és könyv is feldolgozta. Ő volt vele a zenész utolsó napjaiban is.

Mondják, háborúban és szerelemben mindent szabad. Sok régi magyar személyiség szerelmi története vallja ezt a mondást, és bár ezeknek boncolgatására sajnos történelem és irodalom órán nem mindig jut idő, ha kíváncsiak vagytok, olvassatok bele Nyári Krisztián: Így szerettek ők című könyveibe. 

Forrás: Történelmi őrületek Facebook és Instagram oldal