Multitasking az állandó online jelenlét világában és technostress

Laczkó Dóra | 2019. május 26.
Mi fiatalok késztetést érzünk, hogy mindent a kezünkben tartsunk és párhuzamosan telefonáljunk, írjunk, posztoljunk, hallgassunk zenét és háttérben menjen a Mi kis falunk is a TV-ben.

Olvasd végig telefonozás nélkül!

Szerda este hat óra van. Ha most nekiállsz megírni a beadandót, nyolcra végezhetsz is. Mi is a téma? Kikeresed az e-mailek között. Hoppá, plusz két cserkész tennivaló. Aztán a beérkező levelek között meglátod, hogy a suliba is elfelejtettél még három dolgot elintézni. Megnyitod a word dokumentumot, de túl lassan tölti be a géped. Addig megnézed a Facebookot kicsit. Oké, megnyitotta, felírod a címet. Gondolkodsz, nem tudod miről írj. Rákeresel neten. Már öt perce olvasol egy cikket, de aztán a villogó „Cukorborsó <3 üzenetet küldött“ ablakot nem tudod tovább ignorálni és elolvasod mit ír. Elindul a beszélgetés, közben Batman és Mátyás király is ír neked. A telefonod felvillan, anyu: „Ugye felhívtad aput, hogy ma mégsem tudsz menni?“ Tárcsázás, telefonálsz. Közben visszaírsz az üzenetekre, de az agyad hátsó részén azon gondolkodsz, mivel kezdhetnéd a beadandót, és mi legyen a következő szám, amit elindítasz a Youtube-on, hogy jobban menjen az írás? Még egy képet gyorsan fel kell tenni az Instára, hogy mindenki lássa, létezel és fontos dolgokat csinálsz. Odébb tolod az asztalon a szemétkupacot, de közben kidől a kávéd és eláztatja a jegyzeteid. Lefotózod és elküldöd a barátnőidnek, hogy hogy lehetsz már megint ilyen szerencsétlen! Rendet raksz, beállítod a képet, teszel rá filtert és feltöltöd. Teljes harmónia és nyugalom (az asztal egyik felén).

Multitasking
(pexels.com)

Mi fiatalok késztetést érzünk, hogy mindent a kezünkben tartsunk és párhuzamosan telefonáljunk, írjunk, posztoljunk, hallgassunk zenét és háttérben menjen a Mi kis falunk is a TV-ben.

Képtelenség egyszerre ennyi mindenre figyelni és teljesíteni a feladatot. Multitaskingnak nevezik ezt, amikor párhuzamosan csinálunk több dolgot, például halmozzuk a médiafogyasztást. Legtöbbször akkor jön elő az a jelenség, mikor unatkozunk, utazunk, várjuk amíg betölt a film, vagy magányosnak érezzük magunkat.

Úgy érezhetjük, könnyen megosztjuk figyelmünket a tanulás és e-mailezés között, de közben munkánk hatékonysága csökken. Az által, hogy egyik feladatról a másikra próbálunk koncentrálni, egy mentális blokkot idézünk elő és nagymértékben lassítjuk a munkánkat. Nem hangzik olyan veszélyesnek ez a folyamat, ha csak főzés közben zenét hallgatsz, de mondjuk ha vezetés közben akarsz rádiócsatornát váltani és ezzel balesetet okozol, akkor azért csak ki kellett volna bírni, míg Lady Gaga századszor is végignyomja a Shallowot. Nagyon elterjedt a multitasking, pedig több kísérlet is bizonyítja, hogy sokkal hatékonyabbak és gyorsabbak vagyunk, ha egyszerre egy dologra fókuszálunk és nem kapcsolunk egyik témáról a másikra. Nyugodt perceinkben is azon kaphatjuk magunkat, hogy már nem tudjuk kizárni a közösségi média és a különböző készülékek vonzerejét, így megvonva magunktól minden csendes pillanatot.

A Stanford Egyetem egy 2009-es kutatásában Clifford Nass arra az eredményre jutott, hogy akik jónak tartották magukat a multitaskingban, valójában nem voltak azok, nagyon nehezen különböztették meg a fontos és lényegtelen információkat egymástól. Nehezen koncentráltak, és ez igaz volt akkor is, ha éppen csak egy dologról volt szó és nem oszlott meg a figyelmük. Azonban, ha valaki abbahagyta a multitaskingot, a „felépülés“ jeleit mutatta.

Egy 2017-es Németországban végzett tanulmány megállapította, hogy a kommunikációs terhelés, a mindennapjainkkal együtt járó internetes multitasking magas stressz-szintet eredményez, ami hosszabb távon kiégéshez, szorongáshoz, sőt akár depresszióhoz is vezet.

Amit te megtehetsz:

  1. Egyszerre két dolognál ne csinálj többet, és akkor nem kerül a telefonod sem a hűtőbe a nagy eszeveszettség közepette.

  2. Legalább 20 percig foglalkozz egy feladatattal és ne ugrálj egyikről a másikra, így hamarabb végzel, minőségben is jobb munkát adsz le, kevesebb stresszel jár és nincs akkora hibalehetőség.

  3. Sok teendő esetén, ha eszedbe jut munkavégzés során egy másik jó ötlet, azt jegyezd fel és ne foglalkozz tovább vele.

  4. A háttérzene sok esetben pozitívan hat az effektivitásra munka során, de vigyázz, nehogy kialakuljon nálad is a technostressz.

Akkor beszélünk technostresszről, ha az emberek negatív összeköttetésben állnak a technikával, rossz hatással van rájuk, vagy nem tudják környezetükbe beilleszteni a technikát. Érzékenyek az állandó frissítésekre, a folyamatosan frissülő információáradatot már nem képesek befogadni. Úgy érzik gyorsabban kell dolgozniuk, ez által nyomás nehezedik rájuk és nincs idejük kreatív gondolkodásra és elemzésre. Ugyanúgy mint az általános stressznél, ebben az esetben is megjelennek testi tünetek: az álmatlanság, frusztráció, szorongás, ingerlékenység, nő a hibamennyiség a munkánkban, tehát romlik a teljesítményünk. Azoknál az embereknél jelenik meg leginkább, akik számítógépen dolgoznak, egész nap képernyő előtt ülnek. Ez a megterhelés az érzelmeinket is szabályozza. Megjelenésének okai a nagyütemű változás, a megfelelő képzés hiánya, a megnövelt munkaterhelés.

Ha számokban kellene kifejeznünk, az ABC New Story szerint 50 e-mail az a határ, amivel naponta még lépést tudunk tartani, utána már túl soknak érezzük. A kutatás szerint viszont, ha az emberek naponta kevesebb e-mail-t kapnának mint eddig szoktak, akkor úgy éreznék, csökkent a teljesítményük és depressziós hangulatot tapasztalnak.

Ma már nem az számít kihívásnak, hogy szétmarcangoljuk a figyelmünket, mert szinte minden pillanatban ezt csináljuk. Az erős koncentráció és a ”beleélem magam” állapot viszont egyre nehezebben érhető el. A koncentrációt lehet gyakorolni, ne engedj a kísértésnek és legalább azt a húsz percet tartsd be, amíg egy dologra koncentrálsz. Tisztább lesz a fejed, jobban fogsz teljesíteni és az időt, amit megspóroltál, töltheted egy szuper őrsi megszervezésével.

 

Forrás:

Kendra Cherry - How Multitasking Affects Productivity and Brain Health 2019.03.16https://www.verywellmind.com/multitasking-2795003​​​​​​​

Heidi Hanna - What is technostress 2017.09.06
https://medium.com/thrive-global/what-is-technostress-6b4cc39661d7