Hygge - a tudatos életvezetés

Profile picture for user peter.dominika Péter Dominika | 2018. február 10.
- És te mit csinálsz a szabad idődben?
- Hétköznap leginkább kézilabdázom, táncolok, gitározom, hétvégén pedig cserkészkedem, őrsöt vezetek, a csapatban vállalok vezetői tevékenységet. Közben készülök az egyetemre, bár az még odébb van. A maradék időmet meg leginkább a barátaimmal és a családommal próbálom tölteni...
- Jesszusom, és hogyan győzöd ezt mind?

hygge
(pexels.com)

Ismerős beszélgetés? Más-más tevékenységeket beillesztve, de a vezetőink jelentős részére igaz lehet a fenti pár sor, nem beszélve saját magunkról. Fiatalok vagyunk, tenni akarunk, a lehető legtöbbet kihozni a napjainkból a jólétünket hajkurászva, miközben elfelejtünk jól lenni, jóban lenni önmagunkkal, a környezetünkkel.

A felmérések szerint a dánok Európa legboldogabb és legnyugodtabb nemzete, ha őket kérdezed, egyértelműen a hyggenek (ejtsd: hügge) köszönhetően. 

Bár nincs tökéletes magyar megfelelője a kifejezésnek, leginkább a jólléttel, a tudatos életvezetéssel, a harmóniával, lelki békességgel, elégedettséggel lehetne leírni. Megélni a pillanatot, meglelni az élet apró örömeit, tenni azért, hogy nemcsak a testünk, de a lelkünk is minőségi földi létnek örvendhessen. Átadni magunkat az együvé tartozásnak, a közösségnek, egymás közelségének.

Globális jelenség, hogy a felgyorsult életvitelünkből adódóan folyamatosan úgy érezzük, késésben vagyunk: négy évesen már angol tanárhoz járunk, tíz évesen három szakkörön veszünk részt párhuzamosan, tizenöt évesen az egyetemre készülünk, a diplomaosztón pedig sírunk, mert még nincs két éves munkatapasztalatunk. Huszonöt évesen túl vagyunk az első kiégésünkön, sőt lehet már egy depresszión is, harminc felé közeledve pedig azzal szembesülünk, hogy az életünk egy jelentős része elrepült úgy, hogy egy pillanatig sem voltunk jelen benne. Felnőttként, vezetőként, szülőként azonban kötelességekkel kell szembenéznünk saját magunkra és a környezetünkben élőkre való tekintettel. Járjunk hát pozitív példaként elő a tudatos életvezetés terén is!

A dánok az 1800-as évektől alkalmazzák a hyggét az életük minden területén: megjelenik a lakáskultúrában, az étkezésben, a munkahelyükön, a családdal való viszonyukban, de mondjuk az ünnepeknek a megélésében is. Nézzünk egy kis gyakorlatot:

Hunyd le a szemed és gondolj arra az alkalomra, amikor utoljára boldognak érezted magad. Nem kell elárulnod senkinek sem, de próbáld meg felidézni minél részletesebben. Voltak körülötted mások, akikkel megosztottad ezt a pillanatot? És ha az utolsó 5 alkalomra gondolsz? 

A dán Boldogság Kutatóintézet adatai szerint a boldog, meghitt pillanatokat az esetek nagy többségében nem egyedül, hanem a hozzánk közel állók társaságában éljük át.

tábortűz
(pexels.com)

Barátok, őrstagok, családtagok, ismerősök, háziállatok, ízek, fények, színek, érzések - leginkább hozzájuk kötjük az örömteljes pillanatokat. Tehát, a szituációt megfordítva, a felsoroltak által elő is idézhetjük a hyggeliget, azaz a hyggének a bensőséges megélését. A következő néhány gyakorlattal pedig apró lépésenként becsempészhetjük az életünkbe a boldogság dán receptjét:

 

Hygge kiáltvány:

  1. Hangulat » Oltsd le a villanyt. Gyújts meg néhány gyertyát.
  2. Jelenlét » Kapcsold ki a telefont, éld meg a jelent.
  3. Élvezet » Kávé, csoki, torta, süti, tea, kakaó. Mindent, ami jól esik.
  4. Egyenlőség » A “mi” az “én” előtt. Osszuk meg a feladatokat és a műsoridőt is.
  5. Hála » Fogadd el. Lehet, hogy már nem lesz jobb.
  6. Harmónia » Ez nem verseny. Már szeretnek téged. Nincs szükség melldöngetésre.
  7. Kényelem » Helyezd magad kényelembe. Tarts szünetet, most minden a kikapcsolódásról szól.
  8. Béke » Nincs szükség drámára. Politikáról vitatkozunk majd máskor.
  9. Együttlét » Építs kapcsolatokat és narratívákat.
  10. Menedék » A sajátjaiddal vagy. Ez itt a béke és biztonság szigete.

Összefoglalásképp, minél inkább sűrűnek és feszes tempójúnak érzed a napjaidat, annál nagyobb szükséged van arra, hogy helyet engedj a hyggének az életedben. Első lépésként teremtsd meg az időt és teret arra, hogy kiszakadhass a mókuskerékből, majd fokozatosan próbáld meg úgy formálni az életedet, hogy azt áthassa a tudatos odafigyelés és jóllét. Ha pedig ezzel is megvagy, add tovább a tudást egy boldogabb közösség reményében. A témában való elmélyedéshez pedig meleg szívvel ajánlom Meik Wiking: Hygge című könyvét, amelyből a Hyggekiáltvány is származik.