Drámajáték a nevelésben

Schvikker Alexandra | 2018. január 21.
A drámapedagógia és ezen belül a drámajáték módszere nagy figyelmet szentel a személyiségnek, és ezáltal a résztvevők könnyebben megismerik a körülöttük lévő tárgyi világot, a belső világukat, és a szociális közeget is könnyebben felfedezik. Egyebek között érzékenységre, erős érzelmi stabilitásra és kreatív gondolkodásra nevel.

Drámajáték tánc
(pexels.com)

Mit jelent a drámajáték?

A drámajáték a drámapedagógia legfontosabb eszköze. A szereplők közreműködőként és cselekvőként élnek meg különböző élethelyzeteket. Egyrészt képzeletben, másrészt tevékenyen élhetik át. A szereplők egymást váratlan helyzetek elé állítják, spontán reakciókra késztetik egymást. Folyamatos játék- és gyakorlótér, amely viselkedési biztonságot nyújt a gyermekek számára. 

A drámajáték nem más, mint a vezető által kezdeményezett játék, amely segíti a gyermekek fejlődését. 

Nézzünk egy példát: Képzeljetek el együtt egy másik bolygót, próbáljátok minél kisebb részletekben látni; mindenki mesélje el, hogyan néz ki az általa látott bolygó, mik vannak rajta, hol helyezkednek el, milyen színűek, kik élnek rajta stb.

A játék eleinte a gyermekek kreatív gondolkodásában figyelhető meg, hiszen saját fantáziájuk, érzelmi állapotuk segíti őket abban, hogy alkossanak. Továbbá különböző képességeket fejleszt az alkotó folyamat. Például a gyermekek kommunikációs képességeit és azon belül megnyilvánulásaikat. Sokkal magabiztosabb lesz a megjelenésük, és ezáltal a beszédük is helyesebb, tisztább lesz. 

A drámajáték sokat segít a gyermekeknek abban, hogy közösségben tudjanak együtt dolgozni a társaikkal, és hogy saját gondolatuk, cselekedeteik mellett képesek legyenek elfogadni a többiek kifejezésmódját. Nagyon fontos az együttműködés a társakkal és a vezetővel is. Mindenki a saját fantáziáját viszi bele a játékba, de tudni kell elviselni mások gondolatmenetét is. Játékon keresztül megtanulhatják a szabályok szerinti viselkedést. Továbbá újra átélik az adott konfliktushelyzeteket és azok megoldásával csökken a körülöttük és a bennük lévő stressz illetve feszültség.

A drámajáték amellett, hogy pozitívan hat a gyermekek fejlődésére, visszaszorítja, illetve ellensúlyozza a tömegkommunikációs eszközök, mint például a TV, számítógép, telefon okozta passzivitást. Újra megtapasztalják azt a tényt, hogy jobb a barátaikkal közösen együtt tevékenykedni, mint a TV és az internet mögé bújni. E tények miatt a drámajáték a szabadidő hasznos eltöltésében is jelentős szerepet játszik.

Próbáld ki ezt is: 

A legjobb módja a gyakorlásnak az lehet, ha elképzeltek egy szituációt. A játék neve szoborcsoport. Válasszatok ki egy helyzetet és egy helyszínt. A feladat a helyszínhez és helyzethez való idomulás. Például: A helyszín legyen az afrikai szavanna, a helyzet pedig a rácsodálkozás. Képzeljétek el, hogy turisták vagytok, akik a szavannán élő állatokat csodálják meg. Merevedjetek szoborrá, az szerint, mit láttok, mit éreztek. Ha mondjuk valaki megijed elbújhat egy társa mögé, valaki elképzelheti, hogy fotózza őket, az is lehet, hogy valaki egy állatot alakít majd. Határ a csillagos ég. Ha úgy érzed sikerült teljesíteni a feladatot, akkor rajzoljátok, fessétek meg, a látottakat, ezek alapján fog kiderülni, hogy a gyerekek mit éreztek a szituáció közben, mennyire tudtak átszellemülni. 

Ehhez hasonló, készségfejlesztő játékokat találtok a www.drama.hu oldalon. 

Ha tanácsra, segítségre van szükséged, keress bátran.