A természet, mint ősi gyógyír

Profile picture for user peter.dominika Péter Dominika | 2019. június 10.
Ülök a negyedik emeleti panellakásunk aprócska teraszán, körülöttem levendulák és muskátlik tömkelege. Körülnézek, magamba szívom a természet egy aprócska szeletét - a realitás talaján maradva egy nagyobb adag szmogkoncentrátum kíséretében -, és jól érzem magam.

Ülök a negyedik emeleti panellakásunk aprócska teraszán, körülöttem levendulák és muskátlik tömkelege. Körülnézek, magamba szívom a természet egy aprócska szeletét - a realitás talaján maradva egy nagyobb adag szmogkoncentrátum kíséretében -, és jól érzem magam. Alattam néhány nyírfa árnyékolja a szerencsésebbeket, a szemközti házak kertjében pedig fenyők, füzek, juhar- és platánfák sorakoznak, jelezvén, hogy a nagyvárosi közegben is vágynak az emberek a természet közelségére. Belecsicseregnek a madarak a júniusi estébe, és bár sorra zúgnak el az autók a Veres Péteren, tökéletes az összhang: a természet meg énköztem. Viszont minél zöldebb a táj, annál inkább kívánja a szemem és a lelkem is a narancssárga háztatők által meg nem tarkított látképet, az erdő mélyét, a vadont, az ősi gyógyírt.

Természet
(pexels.com)

A japán kormány 2004 és 2012 közt rengeteg kísérletet támogatott, melyek célja a természet egészségre gyakorolt pozitív hatásainak a felderítése volt. Néhány növénnyel az otthonodban hasonlóképp, mint az erdei sétákkal nemcsak a testet, hanem a lelket és az elmét is kényeztetheted.

 

Egészségügyi hatások

  • Már egy 20 perces séta az erdőben is képes csökkenteni a vérnyomást és a kortizolszintet, ami a stressz mértékéért felelős. 
  • A zöld környezet enyhíti a figyelemhiányos viselkedészavar (ADD) tüneteit, ahogy a szorongás és depresszió tüneteit is. Egy amerikai kutatás szerint a fákra néző kórtermek betegei hamarabb gyógyulnak meg ugyanabból a betegségből, mint azok, akiket nem ilyen látkép fogad.
  • A temészetben töltött idő a közérzetünket is befolyásolja, javítja az alvás minőségét és erősíti az immunrendszert. 
  • A szabadban és napsütésben töltött idő D-vitaminnal látja el a szervezetünket, ami pedig segít a rákos sejtek kialakulásának megelőzősében, javítja a kedélyállapotot és a mentális egészséget. 
  • Egy amerikai tanulmány szerint már egy három napos túrázás és sátorozás a természetben 50%-kal növelte a kísérleti alanyok kreativitását. 
  • Az erdő hangja segíti a memória javulását és a tisztább gondolkodást.
  • A mindennapjainkban is lényeges szerepet töltenek be a fás területek, hiszen hűtik a levegőt, megszűrik a mérgező gázokat és felfogják a szálló port.

A csodálatos a fenti eredményekben az, hogy a kísérletek szerint nem kell kiköltöznünk az első adandó erdőbe, ugyanis már heti másfél óra is jótékony hatással bír. Természetesen az ideális az, ha ezt az időt kisebb, napi egységekre bontjuk, de hogy a rendszerességre ellenpéldát is hozzak: egy kettes típusú cukorbetegséggel diagnosztizált csoport megfigyelése során 6 év alatt csupán 9 megtett, 3-6 kilométeres túra is csökkentette az alanyok átlagos vércukorszintjét.

 

Greencare

A greencare egy terápiás, egészségügyi és szociális területeket lefedő gyűjtőnév, melynek lényege, hogy a természet bevonásával és annak gyógyító erejével, különböző metódusokon keresztül segíti az emberek felépülését és gyógyulását, legyen szó a fogyaték valamilyen típusáról, depresszióról és egyéb pszichés betegségekről, traumatikus állapotokról, vagy függőséggel való küzdelemről. Greencare eszköz lehet például a kertterápia, állatasszisztencia bevonása, ökoterápia, vadonélmények, természetben végzett testedzés és care farm, azaz olyan tevékenységek is, amelyekhez nem feltétlenül kell szakember segítségét kérnünk. 

Erdőfürdő

Az erdőfürdőzés egy gyengéd, meditatív módja a természettel való együttlétnek és remek ellenszer a túlhajszolt mindennapjainkra. Ez egy olyan lassú séta, amellyel egyszerre, egységként figyelünk saját magunkra és a természetre, félretéve minden egyéb gondolatot. A belső impulzusainkra hallgatunk, spontán módon cselekszünk a tudatunk háttérbe szorításával, a tudatalattira ráhangolódva. Ehhez elengedhetetlen, hogy mindenféle zavaró tényező, például telefon, nélkül erdőfürdőzzünk.

 

Bárhol is éljen az ember, egy erdő vagy park általában akad a közelében, amit felkereshet egy kis feltöltődés céljából. Ha van egy szabad fél órád, menj ki a zöld övezetbe, tegyél egy sétát, hallgasd a természet hangjait, figyeld meg a susogó fákat, az árnyékokat. A mindennapokra való tekintettel pedig teremtsd meg a zen környezetet magad körül otthon is: tarts egy növényt az asztalodon vagy valahol a látószögeden belül, hallgass nature sound lejátszási listákat, és használj fenyőillatosítót a szobában. Jó feltöltődést!

Forrás: www.carefarm.blog.hu, www.eletigenlok.hu, www.joportal.hu/, www.divany.hu/