Minden, amit tudni akartál az élő vs. műfenyő kérdésben

Papán Attila | 2019. november 1.
Vásárláskor nagyon sokszor kell döntést hoznunk: Nike vagy Adidas? McDonald’s vagy KFC? DC vagy Marvel? Harry Potter vagy Gyűrűk Ura? iPhone vagy Samsung? Hasonló helyzet áll elő karácsony közeledtével is, csak nem pont márkáról döntünk: élő vagy mű karácsonyfánk legyen?

karácsonyi-dekoráció-alternatív-karácsonyfa-7.jpg
(pexels.com)

Érdemes jól megfontolni a döntést, hisz ebben a témában is tehetünk a környezetünkért, és egy újabb kis lépéssel csökkenthetjük ökológiai lábnyomunkat.

Miért jobb az egyik a másiknál?

Sokan már csak azért is az élő fára szavaznak, mert az hozzátesz az „igazi” karácsonyi érzéshez, míg a műnek nincs meg a varázsa. Lehet, meglepően hangzik, de a kanadai Ellipsos Független Környezeti Ügynökség elemzése alapján az élő fenyő a legtöbb esetben környezettudatosabb döntés a műfenyőnél. Próbáljuk ezt megérteni a vászontáskák példáján: egy darab vászontáska előállítása nagyobb környezeti kárral jár, mint egy műanyag zacskóé. Amint azonban a gyártás elér egy bizonyos mennyiséget, az előállítás ökológiai költsége megtérül, azaz hosszú távon mégiscsak érdemes a szütyő mellett letenni a voksunkat. Ugyanez a helyzet a mű és élő fákkal is.

Az Ellipsos elemzése alapján akkor van értelme műfenyőt vásárolnunk, ha legalább 20 éven keresztül használjuk azt. Ennek ellenére átlagban mindössze 6 évig használunk egy mű fát, amelynek a gyártásából és szállításából adódó üvegházhatású gázok kibocsátása még így is háromszor magasabb, mint ha minden évben új vágott fenyőt díszítenénk fel.

Tehát vehetünk műfenyőt, de csak akkor van értelme a környezet szempontjából, ha minimum 20 évig használjuk. Emellett már az is sokat nyom a latba, ha nem Kínából szerezzük be, hanem Európában gyártott fát választunk, ezzel is csökkentve a szállítás okozta károsanyag-kibocsátást. Emellett fontos a műfenyő alapanyaga is: inkább polietilén fánk legyen, mint PVC, mert az utóbbi gyártásánál gyakran használnak mérgező anyagokat, mint pl. ólmot, ez pedig több év után káros lehet a saját egészségünkre.

 

Na, de mi lesz így a klímatudatossággal?

Elsősorban szögezzük le: a karácsonyfának szánt fenyőket nem az erdőből vágják ki. Ezeket a fákat speciálisan az ünnep miatt ültetik az erre a célra létrehozott fatelepeken. Az ilyen fák 8-10 évig nőnek itt, és ezt követően adják el őket. Miután kivágják őket, helyükre új fákat ültetnek, és így megy ez körbe-körbe. Szintén érdemes észben tartani, hogy amíg ezek a fák nőnek, addig szén-dioxidot kötnek meg és oxigént termelnek (bár igaz, ennek többségét saját maguk fogyasztják el).

Ha minimalizálni szeretnénk a karácsonyfák környezetszennyezését, vegyünk belőlük olyat, amit egyenesen a saját országunkban, ha lehet a saját környékünkön neveltek, mert ezzel még a munkahelyeket és a hazai gazdaságot is támogatjuk, nem csak az ökolábnyomunkat csökkentjük. Tájékozódjunk, milyen opciók vannak a környékünkön; Budapesten például van lehetőség arra, hogy biciklis futár hozza ki a karácsonyfánkat, így még a szállítás sem szennyező.

Van még egy fontos érv a vágott fa mellett, mégpedig az, hogy ha már nem használjuk többé, akkor is hasznossá tudjuk tenni. Ugyanis az élő fát komposztálással vagy égetéssel még értékes energiává tudjuk alakítani, míg a műfenyőről ez már nem nagyon mondható el. Nagyon sok településen, központilag elszállítják a szemétgyűjtők mellé lerakott fákat, majd ezeket egy helyre gyűjtik és felhasználják, így a fa benne marad a természetes körforgásban.

karácsonyi dekoráció alternatív karácsonyfa
(freepik.com)

Mit tehetünk még a környezetünkért a fán túl?

Ha már itt tartunk, tegyünk említést a díszekről is. Ha ragaszkodunk a fényekhez, akkor mindenképp LED-eseket vegyünk, mert azok kevesebb energiát fogyasztanak. Figyeljünk arra is, hogy amikor nem szükséges, ne legyenek bekapcsolva. A fenyőfadíszek esetében is az az aranyszabály követendő, mint a mű fák esetében: használjuk őket minél több éven keresztül, hogy megtérüljön az előállítási „költségük”.

Már most elöntött a karácsonyi „meghittség”? Jó hírem van, az egész karácsonyfamizériából akár ki is maradhatunk. Hogyan? Egyszerű! Használjunk alternatív megoldásokat. Például barkácsoljunk össze otthon egy egyedi „fát”. Lehet az kétdimenziós, például gallyakat felerősítve a falra, vagy háromdimenziós egymásra rakott deszkákból, raklapokból, létrából, egy kúpot vagy háromszöget formázva. Biztosan más lesz a hangulata egy-egy ilyen kreálmánynak, ugyanakkor érdekesebbé tehetik az ünnepet. És ki tudja, akár még az is lehet, hogy olyannyira elnyeri a tetszésünket, hogy versenyt űzünk majd abból, kinek jobb az alternatív karácsonyfája. Érdemes elrugaszkodni a megszokásoktól, és nyitottan állni az új ötletek elé. Ne feledjük, a szeretet ünnepét nem a fenyő határozza meg, hanem a szívünkben lakozó értékek.

Tehát összességében: ha élő fát használunk, hasznosítsuk azt újra vagy komposztáljuk; ha azonban műfánk van, használjuk azt minimum 20 évig. Ha pedig valami teljesen egyedit szeretnénk, mondjuk egy „zero waste” fát, akkor rakjuk össze otthon a két kezünkkel, amire aztán majd biztosan azt tudjuk mondani: Igen, ilyen fája nincs másnak!