A gyógyító böjt

Köteles Ágnes | 2019. február 2.
Lassan véget ér a farsang, és elkezdődik a böjt időszaka. A keresztény közösségekben húsvét ünnepét negyven napos előkészületi, bűnbánati időszak előzi meg. Ezt az időszakot nagyböjtnek nevezzük.

A nagyböjti időszak hamvazószerdával kezdődik. A hamu, amit a hamvazkodásra használnak, a bűnbánat jele. A hamut az előző évi virágvasárnapi barkák hagyományos elégetésével készítik. A böjt legkorábbi lehetséges kezdő időpontja február 4., a legkésőbbi március 10.

 

_absolutely_free_photos_original_photos_tomato-and-glass-of-water-4256x2832_27376.jpg
(pexels.com)

Miért 40 napos a böjt?

A negyvenes szám a korai kereszténység számára egyfajta jelkép volt, mivel Mózes negyven napig böjtölt a törvény kihirdetése előtt, negyven évig tartott a kiválasztott nép a pusztai vándorlása. A keresztények számára viszont a legfontosabb példa Jézus negyvennapos böjtje.

A „koplalás” viszont nemcsak vallási meggyőződésből volt fontos, rengeteg jótékony hatással bír a testre is. Hozzásegíti a szervezetet ahhoz, hogy gyógyítsa, méregtelenítse és regenerálja önmagát.

Már az ókori görögök is, mint Püthagorasz és Hippokratész, szigorúan tartották a böjtöt, amelyet egyfajta megtisztulásnak véltek. Az indiánok és japánok is böjtöltek a testük feletti uralom eléréséért, elsősorban azért, hogy kapcsolatba léphessenek a természetfeletti hatalmakkal.

A böjtölés ma már egyfajta divattá is vált, főleg tavasz idején. Az elsődleges cél ilyenkor a téli időszakban felszedett súlyfeleslegek leadása. Az önmegtartóztatás során viszont nem csak zsírégetés játszódik le a testben. Több kutatást is végeztek arról, milyen hatása van a böjtnek a testre.

Orvosok és dietetikusok is megerősítették azt a tényt, miszerint az időszakos koplalás felszabadítja a zsíros és cukros ételek feldolgozására szükséges lekötött energiákat.

 

Az így felszabadított energiák elsősorban:

  • serkentik az anyagcsere- és oxidációs folyamatokat,
  • számos olyan anyagtól szabadítják meg a sejteket, amelyek rontják a sejtek vagy az immunrendszer működését,
  • leépítik a halott vagy beteg sejteket, ezáltal az őssejtek elkezdenek új fehérvérsejteket termelni, amellyel alapvetően az egész immunrendszert újjáépítik. 

A böjt kifejezetten hatékony szív- és érrendszeri betegségeknél, mert csökkenti a vérnyomást. Kevesebb a zsíros étel fogyasztása, így a máj és epe sincs megterhelve, ezáltal javul az epekiválasztás.

Az elkövetkező időszakban tehát fokozottabban ügyeljünk arra, miből mennyit eszünk. A nagyböjt alatt fokozottan érvényesül a közmondás, mely szerint nem azért élünk, hogy együnk, hanem azért eszünk, hogy éljünk.