Életmentő hulladék

Köteles Ágnes | 2019. május 2.
1,3 milliárd tonna! Micsoda mennyiség! Elképzelni sem tudjuk, mennyi lehet az, pedig körülbelül ennyi élelmiszert dobunk ki évente világszerte. Emellett megemlíteném azt a tényt is, hogy közel 870 millió ember éhezik a Földön nap mint nap.

Jogosan merül fel a kérdés: miért nem pótoljuk az éhezők asztaláról hiányzó élelmiszert a kidobásra szánt, de még ehető étellel? A kérdésre való választ keresve indult el nem egy kezdeményezés annak érdekében, hogy a megsemmisítendő élelmiszerek a szeméttelepek helyett a rászorulókhoz jussanak el. 

Az Egyesült Államokban a lejárati dátumhoz közeli élelmiszereket élelmiszerhulladékokat értékesítő boltokban kezdték el árulni. Az első, ezzel foglalkozó non-profit üzletet Bostonban alapították Daily Table néven 2015-ben. Megfelelő minőségű termékeket árulnak olcsóbban. Kicsivel később Angliában egy, még ennél is jobb ötlet született arra, hogyan lehetne olcsóbban megvenni  a hulladéknak címkézett, de még ehető élelmiszereket: a The Real Junk Food Project (A valódi szemét-kaja projekt) élelmiszerpazarlás ellen küzdő civil csoport létrehozott egy „Fizess, ahogy kedved tartja” (Pay as you feel) nevű kávézót.

carrots-carrying-colorful-1389103.jpg
(pexels.com)

A nevet szó szerint kell érteni: van, aki ablakot mos, más mosogat, villanyt szerel vagy söpör az élelmiszerért cserébe, de természetesen pénzbeli adományt is elfogadnak. 

Svájcban szintén működik két kidobásra szánt, de még fogyasztható élelmiszereket értékesítő bolt, ahol viszont csak a szociális juttatásokra jogosultak vásárolhatnak. Dániában már két élelmiszerüzlet is üzemel Wefood néven. A Wefood működésének első 6 hónapjában 40 tonna élelmiszert mentett meg az enyészettől.
2016-ban Szerbiában is indult egy hasonló kezdeményezés, amelynek keretében az Élelmiszerbank és néhány helyi üzletlánc Szerbia 33 településén két nap alatt 8 tonna élelmiszert gyűjtöttek össze a rászorulóknak, azóta pedig naponta 8 ezer hátrányos helyzetű embert étkeztetnek.
Csehországban már kötelező jótékony célra fordítani a megsemmisítendő élelmiszereket. 2019-ben döntött erről a cseh alkotmánybíróság, miszerint a nagyobb élelmiszerüzletek számára kötelező lesz az el nem adott, hibás, de fogyasztható termékek ingyen leadása segélyszervezeteknek.

Ehhez hasonlóan Szlovákiában is a környezetvédelmi terv alapján 2019-től tilos a vendéglőknek és üzletláncoknak a megsemmisítendő élelmiszert kidobniuk, kötelező azt jótékonysági célokra fordítani.

Itthon a Tesco üzletláncnak van egy remek kezdeményezése, aminek köszönhetően még az áruházba kerülés előtt, a termelői oldalon igyekeznek elérni a kidobásra szánt élelmiszerek csökkentését. Ennek köszönhetően a kisebb, nem olyan formás vagy szép színű termékek is eladásra kerülhetnek. 

„Jó jó, a nagyoknak könnyű, de én nem tehetek semmit!” – gondolhatod most magadban, azonban tévedsz. 

  1. Ne ijedj meg a szavatossági időtől! A hivatalos magyar megnevezés szerint „a termék minőségét megőrzi” a csomagoláson feltüntetett ideig. Nem a legszerencsésebb megfogalmazás ez, hiszen azt gondolhatjuk, hogy másnap már ehetetlen lesz, azaz nem megfelelő minőségű. A köznyelvben egy lapáttal erre még ráteszünk, és azt mondjuk, hogy a termék például május 20-án lejár. Mintha május 21-én már létjogosultsága sem lenne, egyenesen a kukába vezethet csak az útja. Az angolban ehhez képest sokkal beszédesebben fogalmazzák meg ugyanazt a dátumot. Azt mondják „Best before”, azaz a szavatossági idő előtt a legfinomabb, de utána is fogyasztható még.
  2. Kérd meg a szüleidet, hogy különítsetek el egy részt a hűtőben az olyan termékeknek, amelyek hamarosan elérik a szavatossági dátumot, hogy mindig szem előtt legyen, mit érdemes előbb elfogyasztani.
  3. Biztos találkoztál már a boltokban külön helyen elhelyezett a leértékelt termékekkel. Nagy piros cetliken jelzik, hogy a termék olcsóbb, mert közeleg a szavatossági idejének lejárta. Ezek a termékek még teljesen megbízhatóak, így mindig nézd meg, nem tudod-e a bevásárlókosarad tartalmát kiváltani valami olyannal, ami hamarosan lejár.
  4. Vásárolj gyakrabban és kisebb tételekben, hogy ne álljon hatalmas mennyiségű romlandó étel a hűtőben. 
  5. Szervezz morzsapartyt! Hívd el az őrsödet, hozza el mindenki azt a két terméket a hűtőből, amelynek leginkább közeleg a lejárati dátuma, és alkossatok ezekből közösen valami finomat. Kérjétek ki azért egy felnőtt véleményét arról, mit mivel érdemes párosítani, nehogy a gyomrotok bánja a közös főzést. Ha ismertek nélkülözőket a településeteken, vigyetek nekik is bátran a morzsaparty eredményéből.

Ne feledd, te is tudsz tenni a környezetünkért!

 

 

Forrás:
https://www.zoldbolt.hu/magazin/egyre-tobb-lelkesito-otlet-az-elelmiszerpazarlas-ellen
https://felvidek.ma/2019/03/a-meg-biztonsaggal-fogyaszthato-elelmiszernek-nem-a-szemetben-a-helye/