Két keréken az élet 2. rész

Csiba Zoltán | 2020. április 18.
Amikor először ültem a csomagokkal megpakolt bringára, és elkezdtem hajtani a lakótelepi utcán, az első eszembe ötlő gondolat ez volt: „te jó ég, ez olyan, mint egy kamion”. Pedig soha életemben nem vezettem kamiont, még csak nem is ültem benne.

két keréken
(Fotó: Hegyi)

A második: „hm, ezen van mit megtartani”. Mindössze két és fél napon át kísértem aztán az egyik erdélyi körtúrára készülő barátomat Komáromból Miskolcig átszelve a Börzsönyt, a Cserhátot, a Mátrát és a Bükk-hegységet. Amikor első este Hollókő szélén sátrat állítottunk, és nyugtáztuk a 150 km-t, ami aznap összejött, a korábbi aggodalmaim, hogy mennyire is fogom én ezt bírni, alábbhagytak. A „kamionos” érzés örök, azóta is mindig eszembe jut, amikor hosszú kihagyás után felülök a felpakolt bringa nyergébe.

A múltkori cikkben nagyon röviden foglalkoztunk a kerékpárral, ma arról lesz szó, amiben visszük a dolgainkat.

Előtte azonban nézzük a kerékpáros túrázás legjellemzőbb formáit:

  1. Egynaposok, vagy csillagtúrázás. Ugyanarról a pontról (szállásról) jársz el tekerni. Minimális cuccot viszel magaddal.
  2. Többnaposok szállással („bankkártyás túrázás”). A-ból B pontba tekersz. Jellemzően szálláson (panzió, kanapészörf, stb.) alszol. Sátor, derékalj, hálózsák vagy akár gázfőző sem kell.
  3. Többnaposok szabadban, esetleg kempingben alvással. Mindent magaddal cipelsz, de ez a legszabadabb forma. Gyakorlatilag semmi nem köt abban, hogy hol zárod épp a napod.

A hosszú távú utazók közül sokan kombinálják a második és a harmadik formát.

Nézzük hát, hogy mibe is pakolj!

Hátizsák

A nyerő megoldás, ha fél-egynapos kiruccanásra készülsz, különösen, ha elhagyod a szilárd utakat. Kis űrméret és kevés belevaló: 5-25 liter és maximum 3-4 kg cucc. Ez felett csak kínzod a hátad, és élvezhetetlenné válik a tekerés, meg nem is kell több dolog egy napra, még az Alpokban sem. Minden nagyobb súlyra és dologra nem ez a jó választás.

Hátsó csomagtartó

Ha csomagokkal akarsz közlekedni, akkor az egyik legalapvetőbb dolog, mert erre kerül fel minden. Egy kellően merev és tartós darab kb. 25 euróba kerül. Szeretettel ajánlom pl. a cseh Sportarsenal modelljét, a 215-öst. Sok-sok éve használjuk többen a cég több modelljét, feszegetve a gyártó által írt terhelhetőséget. Vásárlás előtt érdemes figyelni arra, hogy a kerékpárodra való legyen (tárcsafék vagy V-fék, kerékméret), és passzoljanak rá a kerékpáros táskáid. Ha egy gyártótól veszed a dolgaid, a táskákat és a csomagtartót, azok kompatibilisek lesznek egymással. (A feleségem más gyártótól való csomagtartójára kevésbé illenek a táskáim).

Kerékpáros táskák a hátsó csomagtartóra

Alapvetően kétféle megoldás van.

  • Különálló táskák, amelyek külön-külön rögzíthetőek, akár csak az egyik is használható.

Jellemzők: bringától függetlenül pakolható (értsd. telepakolod és ráakasztod a csomagtartóra), könnyebb vele manipulálni (vonatra szállás, emeletre felhordás stb.), van belőle teljesen vízhatlan is, ez picit drágább. Ha komolyan gondolod a bringás túrázást, ilyet válassz.

külön álló táska
(Fotó: Hegyi)
  • Egybe varrt táskák felcsatolható/felcipzározható felső plusz táskával, vagy anélkül. 

Jellemzők: általában rosszabb a rögzítő rendszerük, leszedve nehezebb velük manipulálni, a lecipzározható felső részben általában elfér még egy csomó cuccod (hálózsák, egyéb könnyű dolgok). Olcsóbbak, de többnyire kisebb az űrméretük. Ha a Balaton-kerülésnél komolyabb terveid nincsenek a jövőben, egy ilyen elég (vagy, ha van ilyennel rendelkező ismerős, a legegyszerűbb tőle kölcsönkérni).

egybe varrt táska
(Fotó: Hegyi)

Informatív árak a már bátran ajánlhatókról:

  • külön oldaltáskák kb. 2x 25-30 euro,
  • egybe varrt táskapár kb. 25 euro, plusz felső résszel kb. 40 euro összesen. 

Kormánytáska

Egy jó rögzítésű kimerevített kormánytáska esetében nem kell megállni, ha valamit ki szeretnél venni belőle tekerés közben. Ezek kb. 25 eurótól indulnak, de a hátsó táskákkal ellentétben a kormánytáska kezdéshez nem létkérdés.

Pakolás

Az oldalsó táskák (táskarészek) űrmértéke általában 15-20 liter között mozog. Ide tehát 30-40 liternyi dolgunk fér el. Az egybevarrt darabok űrmértéke a lecipzározható táskarésszel akár 60-70 liter is lehet. A hátizsákokkal ellentétben itt a cél az, hogy a kerékpár (és ezt erősen befolyásolják a táskák és a csomagtartóra felhalmozott dolgok) súlypontja a lehető legalacsonyabbra kerüljön. A legnehezebb dolgok tehát alulra valók, szem előtt tartva azt is, hogy mi az, ami napközben kellhet. Ami nélkül nehéz meglenni, az két jó erős és tartós gumipók – különösen, ha csak a két oldaltáskás megoldást választod, mert ott sokszor a derékalj, a hálózsák és akár még egy zsák is a csomagtartó lapjára kerül. Ebből a kék sportáruház párban kapható fekete-fehér csíkos termékét ajánlom. Sokkal erősebb, mint a máshol kaphatóak.

Kérdés esetén Facebookon megtalálsz. Írj rám nyugodtan.