Eurotrip

Sütő Zsuzsanna | 2019. május 16.
A legtöbb fiatal életében eljön az a szakasz, amikor mehetnékje támad. Sokszor spontán ötlettől vezérelve, sokszor többhónapos szervezgetést követően, de az élmény mindig magával ragadó és mindig hatással van ránk – vagy így, vagy úgy.

A legtöbb fiatal életében eljön az a szakasz, amikor mehetnékje támad. Sokszor spontán ötlettől vezérelve, sokszor többhónapos szervezgetést követően, de az élmény mindig magával ragadó és mindig hatással van ránk – vagy így, vagy úgy.

Néhányunknál felmerülhet a probléma, hogy vajon miből tudnánk finanszírozni egy-egy ilyen utat, hisz tanulók vagyunk, a maradék pénzünk nagy része is elmegy a cserkészprogramokra és felszerelésekre, szüleinket sem akarjuk ezzel terhelni. Szerencsére, egy kis kreativitással és bátorsággal manapság már nagyon könnyű költséghatékonyan bejárni a világot, vagy legalábbis a nem olyan távoli világot. Mutatok pár konkrét tippet hozzá.

Eurotrip
(pexels.com)

 

Utazás

Busz, vonat

Az ilyen „hátizsákos” utazásoknál sajnos lejjebb kell adnunk a kényelmünkből, mivel így tudunk spórolni. Ez azt jelenti, hogy a közlekedési eszközök közül is legtöbbször a lassabb, de olcsóbb fajtát kell választanunk – azaz buszt vagy vonatot. Ha hosszabb utakra indulsz, mindenképpen vegyél magadnak helyjegyet is, ennyi kényelem rád fér.
 

Repülő

Persze van, hogy utolér minket a szerencse, és találunk egy hihetetlenül olcsó repjegyet. Minél hamarabb csapj le rá, gyorsan fogynak! A repjegyvadászathoz szeretettel ajánlom Utazómajom Facebook oldalát, ő csak ilyenekkel foglalkozik, és igazán jól csinálja!

 

Uber/taxi, tömegközlekedés

Ha már elérted az úticélt, és az adott városban szeretnél könnyen eljutni A pontból B pontba, a legegyszerűbben úgy teheted, ha az Uber hálózatot használod. Ez egy telefonos applikáción keresztül működő rendszer, ahol ellenőrzött sofőrök visznek el szinte zökkenőmentesen a kiválasztott helyre (többnyire olcsóbban, mint a taxik). Ha bevállalós vagy, válaszd a legolcsóbb módszert, a tömegközlekedést, így is megismerkedve az ottani emberekkel.

 

Autóstopp

Ennek az utazási fajtának is megvan a szépsége, de ugyanúgy a kockázata is. Szuper blogokat lehet olvasni stoppolós témában, szinte már irigyled őket a kalandokért, de nagyon óvatosnak kell lenni. Viszont ha néhány dologra odafigyelsz, redukálhatod a veszélyhányadost az utazás során. Például:

  • Ne stoppolj egyedül!

  • Értelemszerűen még véletlenül se szállj be olyan ember kocsijába, aki nem szimpatikus vagy ijesztő számodra.

  • Biztonság esetére legyen kéznél a paprikaspray-d.

  • Beszállás után mondd a sofőrnek, hogy nagyon örülsz, hogy ilyen jólelkű ember vett fel titeket, szörnyen féltetek, hogy valaki gonosz ember áll meg, és bajotok esik, igazán hálásak vagytok neki”. Az ilyen pozitív bók automatikusan bekapcsol az ember agyában egy „én jó ember vagyok” kapcsolót, és előjön belőle a bizonyítási vágy, hogy tényleg az legyen. Apró pszichikai trükk, ártani nem árt.

  • A telefonodon végig kövesd egy online/offline térképen, merre tart az autó, így észre fogod venni, ha a sofőr nem a megbeszélt helyszínre visz.

Ezek mellett természetesen élvezd a stoppolást. Beszélgess a sofőrrel, ismerd meg őt, a kultúráját, népe szokásait. Ha pedig van kedved, előtte készíts valami apróságot neki köszönetképpen – egy rajzot vidám mottóval, origami virágot stb. Így az utazás végén bearanyozhatod egy jólelkű ember napját, aki utána talán gyakrabban vesz majd fel megfáradt utazókat.

 

 

Szállás

Hostel

A hotelek kistestvérei a hostelek, amelyeket gyakran használnak a „backpackerek”. Pozitívuma, hogy többnyire igazán olcsók, sokféle nemzetiségű fiatallal lakhatsz együtt, ami nagy buli lehet. A negatív oldala az, hogy a hostelben nem szobát, hanem ágyat bérelsz. Így megeshet, hogy egy 30 ágyas hatalmas teremben találod magad tele horkoló külföldiekkel. Na, olyankor segít a füldugó!

 

Airbnb

Az én legkedveltebb szálláslehetőségem az Airbnb. Ez egy olyan szálláskínáló és -kereső weboldal, ahol rengeteg lakás, szoba, ház van felsorolva, ahová várják az ideiglenes lakókat a világ minden tájáról. Bizonyos biztonsági ellenőrzések után bárki meghirdetheti megüresedett szobáját, vagy akár egész lakását, házát. Nagy előnye ennek a módszernek, hogy viszonylag olcsó, kényelmes és biztonságos – az oldal nagyon ügyel mindkét fél jólétére. Emellett pedig betekinthetsz egy család életébe, kultúrájába is akár, olykor reggelit is készítenek neked, mesélnek a városról, jó kirándulótippeket adnak. Ez persze néhány embernél negatívum is lehet, hiszen egy bizonyos szinten alkalmazkodnod kell a család/lakó követelményeihez, szokásaihoz, de szerintem ez még kibírható. Persze, ahány ház, annyi szokás, foglalás előtt mindenképpen olvasd el az előző látogatók véleményét!

 

Couchsurfing

A Couchsurfing lényegében ugyanaz, mint az Airbnb, csak ingyen. Ezen az oldalon olyan embereket kereshetsz (és persze regisztrálás után te is „ilyen” ember lehetsz), akik szívesen vendégül látnak téged 1-2 napra. Ilyenkor akár le is beszélhetsz a vendéglátóddal egy cserelátogatást, ha van egy szabad ágyad otthon. Az Airbnb-vel ellentétben, ahol akár hetekre is foglalhatsz szobát, itt többnyire csak pár napos ott-tartózkodásról van szó.

 

Workaway

A másik kedvenc lehetőségem a Workaway-ezés. Ez egy olyan közösségi oldal, ahová a világ minden tájáról töltenek fel munkalehetőségeket, amelyekért cserébe ingyen szállást kapsz, sok esetben ételt is. A munkát napi 4-5 órában kell elvégezned, a maradék időben és a hétvégéken pedig járhatod a várost, kirándulhatsz. A legtöbben hostelekbe/hotelekbe keresnek recepciósokat, szobalányokat, de elmehetsz elrejtett farmra állatokat gondozni, szegény gyerekeket tanítani, szép dolgokkal kifesteni az ember házát, kutyát sétáltatni, éneket/nyelvet/táncot tanítani – a lehetőségek tárháza kifogyhatatlan! A legjobb mód arra, ha olcsón akarod megismerni az ország és az ott élők kultúráját!

Tudom, nagyon sokan vagytok, akik arról álmodoztok, utazni akartok sokfelé, de mégsem mentek. Miért nem? Fiatalok vagytok, életerősek, mikor, ha nem most? Induljatok el! Hisz látjátok, csak egy kis leleményesség kell, és bármi lehetséges!

 

Praktikus weboldalak és applikációk az utazáshoz:

www.couchsurfing.com
www.airbnb.hu
www.workaway.info
https://www.facebook.com/utazomajom/
Uber – sofőr-szolgálatatás
Maps.me – offline térkép