Vadkempingezés

Profile picture for user peter.dominika Péter Dominika | 2019. május 31.
Vadkempingn során nem a kijelölt sátrazós helyeken vered fel a menedéked, hanem a nagybetűs vadonban, messze mindentől.

Lehet a korral jár, de kezdek egyre szentimentálisabb lenni; időről időre elfeledettnek hitt emlékek hasítanak belém illatok, hangok, hanglejtések vagy ízek kapcsán. A minap vízálló dzsekiben sétáltam egyet a csöpögős időben, és a kabátomon koppanó vízcseppek pont ugyanúgy hangzottak, mint az az eső, amit csak az Olvári-völgyben hallasz a VK első napján, az utolsó szabad perceidben. Mosolyognom kellett, mert annak a nyüzsgős két hétnek az abszolút ellentéteként pedig felderengett bennem a Portugáliában töltött Erasmusom emléke, amikor az idő végtelen és korlátlan volt, amikor össze lehetett pakolni egy hétvégére elegendő holmit 5 perc alatt, meg felkapni egy sátrat, hogy csak úgy vadkempingezz egyet az óceán nyaldosta partokon.
Portugáliával ellentétben Közép-Európa jelentős részében legális a vadkempingezés, kisebb nagyobb megkötések mellett. 

 

De mi is az a vadkemping? 

Biztos láttál már lakókocsikat az égig pakolva, összecsukható kerti bútorral a tetejükön és valami hasonlóan fölöslegessel az oldalukon. Na, ők a kemping adta biztonságot és kényelmet preferálják ellenben azokkal, akik inkább nyugalomra és elvonulásra vágynak, belefeledkezve a természetbe. Vadkempingnek azt nevezzük, mikor nem a kijelölt sátrazós helyeken vered fel a menedéked, hanem a nagybetűs vadonban, messze mindentől. “De hát cserkésztáborozni se a kempingbe megyünk” - mondhatnád, és igazad is lenne, azzal a lényeges különbséggel, hogy a tábornak is megvan a jogi háttere, na meg a társas jellege. 

Vadkemping1
(pexels.com)

Remek, hol lehet ilyet csinálni?

Szlovákiában és Magyarországon mindenhol, ami nem magánterület vagy nemzeti park. Magyarországon megkötés, hogy a menedékedet csak 24 órára állíthatod fel, a szlovák törvények közt ilyet nem láttam. Fontos azonban, hogy indulás előtt nézd meg, milyen tűzvédelmi szabályok vannak épp életben; persze tűzgyújtási tilalom esetén is vadkempingezhetsz, de nekem személy szerint hiányozna az esti ropogó tűz hangja az élményből. 
A cseheknél és osztrákoknál a vadkempingezés sátorral illegális, a bivak viszont egy éjszakára megengedett, szóval érdemes végiggondolnod indulás előtt, miből készítesz menedéket. Lengyelországban kicsit megengedőbbek, bár a vadkempingezés illegális, mégis tolerált tevékenység, ergo megbüntetni nem fognak érte. Ukrajnában legális a tevékenység.
Ha délebbre mennél, hogy mondjuk így old meg a nyaralást, sajnos rossz hírem van: Horvátország és Görögország (pont a turizmus miatt) tiltja, azonban már Törökországban, Cipruson, Albániában legális, Bulgáriában illegális, viszont tolerált. Egy ennél pontosabb listát találsz ezen a linken arról, milyen európai úticélt érdemes kitűznöd, ha nekivágnál a vadkempingezésnek: http://bit.do/vadkemping

 

Vadkemping2
(pexels.com)

Ezt az oldalt pedig kifejezetten vadkempingezéshez készítették, vannak már bejáratott helyek, de kulcsos házak és menedékek, kempingek is. Látnivalókat és túraútvonalakat is találsz: https://wildcamping.tips/ 

Jó, és mit vigyek?

Cserkészként az alapokat azt hiszem akkor is betudjuk pakolni percek alatt, ha legmélyebb álmunkból keltenek fel. Amit táborba nem viszünk magunkkal, de mindenképp kell egy vadkempingezéshez: gyalogsági ásó, fejsze, extra víz a tűzoltáshoz vagy főzéshez, ponyva (ha inkább a bivak mellett döntünk) vagy sátor, gázfőző (opcionális) és edény főzésre, szemeteszsák, víztisztító tabletta, power bank, függőágy (kövezzetek meg, de én enélkül nem indulok el) és egy jó könyv, hogy legyen mit csinálni a függőágyban, ha már bepakoltuk.