A brazíliai magyar cserkészet

Izsák Lívia | 2018. október 22.
Bartók Zoli, a szepsi 12. számú Bercsényi Miklós cserkészcsapat vezetője a Kőrösi Csoma Sándor Program keretében fél éven át Brazíliában tartózkodik, vele beszélgettünk a Külföldi Magyar Cserkészszövetség II. Cserkészkerületéről (Dél-Amerika).

A brazíliai magyar cserkészet jövőre ünnepli fennállásának 70. évét és a magyar cserkészmozgalom történelmében rendkívül fontos szerepet tölt be. 

A 13. számú Szondi György cserkészcsapatot 1949 szeptemberében alapította Rio de Janeiróban ifj. Lajtaváry Endre cserkésztiszt, mint az első tengerentúli cserkészcsapatot. Ennek és a további megalakult emigrációs cserkészcsapatoknak köszönhető, hogy a több évtizedes magyarországi szocialista rezsim alatt sem állt le a magyar cserkészet – a kimenekült magyarok továbbvitték és erősítették azt, távol a hazától. 

Később São Paulóban is alakultak cserkészcsapatok: a Szent Imre Kollégium fenntartása alatt a 25-ös Szent Imre fiú- és a 36-os Dobó Katica leánycserkészcsapat, majd később a São Pauló-i Magyar Evangélikus Egyház fenntartása alatt a 40-es Zrínyi Kata leánycserkészcsapat, és a 64-es Zrínyi Péter fiúcserkészcsapat.

Miután 1962-ben Rio de Janeiro elvesztette fővárosi funkcióját (mert Brazíliaváros lett az ország új fővárosa), a riói magyarok többsége elhagyta a várost, többségük São Paulóban telepedett le. Így idővel a 13-as Szondi György cserkészcsapat is átkerült ide.

Mivel mostanra a ’60-as évekhez képest jócskán megcsappant a helyi magyarság lélekszáma, így ma ők a brazíliai cserkészek egyetlen cserkészcsapata. 

A csapat a Külföldi Magyar Cserkészszövetség égisze alatt működik, és a Buenos Aires-i 18. számú Bartók Béla cserkészcsapat mellet mára Dél-Amerika utolsó magyar cserkészbástyájává vált. 

Jelenleg 25-30 aktív tagja van, és kétheti szinten tartanak cserkészfoglalkozást a csapat bázisán, a várostól 30 kilométerre elhelyezkedő, pálmafákkal és égig érő bambuszokkal övezett Simon Bálint cserkészparkban vagy a Szent Imre Kollégiumban. A csapat aktívan részt vesz a Külföldi Magyar Cserkészszövetség főbb eseményein – persze, amennyire a nagy távolságok engedik –, valamint a dél- és észak-amerikai kiképzőtáborokban, JUBI táborokban. A csapatban jelenleg 3 őrs működik, korosztály, és főleg magyartudás szerint felosztva:

  • Párduc őrs – 7-8 éves /kiscserkész korosztály
  • Fóka őrs – 11-12 éves /cserkész korosztály
  • Medve őrs – 11-12 éves /cserkész korosztály

A cserkészcsapat parancsnoka május óta Fekete Nuñez Diana, aki 3 aktív vezetővel, 1 kiscserkész- és 1 cserkészrajvezetővel, valamint egy segítővel vezeti a csapatot. Diaszpórabeli csapatként a fő nehézség a magyar nyelv megtartása és erősítése, a cserkészcsapat zömében ugyanis olyan magyarokból áll, akiknek már a szüleik, nagyszüleik is itt születtek. A cserkészcsapatnak a kéthetenkénti foglalkozások mellett egyéb hagyományos eseményei és kötelességei is vannak, mint a Magyar Szolidaritás Tüze, akadályverseny, az őszi és tavaszi tábor, a fontosabb nemzeti ünnepeken a kolónia ünnepi műsorában való közreműködés (március 15., augusztus 20., október 23.), vagy a közös karácsonyi és húsvéti ünnepségek.

Forrás: RÉSZBESZÁMOLÓ-Bartók-Zoltán-Sao-Paulo-KCSP-2018