A spanyol cserkészmozgalom

Izsák Lívia | 2018. október 22.
A világon 38 millió cserkész él több mint 200 országban, különböző cserkészszövetségek tagjaként. Vannak országok, ahol több cserkészszövetség is működik. Ilyen például Spanyolország is. Toborzási vezetőnk, Grünfeld Natali fél évet töltött Córdobában. Az ő ismeretei és tapasztalatai alapján született ez az összegzés a spanyol cserkészetről.

spanyol cserkészet
(Fotó: Grünfeld Natália)

A cserkészmozgalom Spanyolországban közel 30 szövetségből áll, többségük azonban csak regionális szinten működik. A világszövetségbeli tagságukat tekintve a szövetségeket feloszthatjuk WOSM-tagokra (World Organization of the Scout Movement), WAGGGS-tagokra (World Association of Girl Guides and Girl Scouts) és független cserkészszervezetekre.

A WOSM alá tartozik a Spanyolországi Cserkészszövetség, amely 1912-ben alakult és napjainkban kb. 50-55 ezer tagot számlál több kisebb szövetségre osztódva. 

További fontos felosztási szempont a vallásosság: vannak katolikus és nem katolikus csapatok (más vallásúak, ill. nem hívők).

A tagok korosztályos eloszlása a következő:

  • hód (castor): 6-8 évesek
  • csorda (manada): 8-11 évesek
  • csapat (tropa): 11-14 évesek
  • egység (comunidad): 14-17 évesek
  • klán (clan): 17-21 évesek

A nyakkendő színe nem korosztályok, hanem cserkészcsapatok szerint van megkülönböztetve. Minden csapatnak megvan a saját színű nyakkendője. 

Vezetővé csak a 21 éven felüli tagok válhatnak, a vezetőképzés pedig 1-2 éven át tart, és több  kisebb, hétvégi kurzusból áll. A vezetőképzők az idősebb generáció képviselői.

Córdoba városa Andalúziában található, 326 ezer lakosából 800 cserkész. Nyolc cserkészcsapata közül 3 katolikus, 5 nem katolikus, ezekben a cserkészek 1:3 arányban oszlanak el.

A legkisebb működési egység náluk a raj, de lényegében ez a mi őrseink megfelelője. 

A rajvezető nem viszi végig a rajt kiscserkészkortól egészen felnőttkorig, hanem minden korosztálynak megvannak a rajvezetői, így, amint új korosztályba lép a raj, másik vezetőt kap. 

A rajfoglalkozásokat hétvégente rendezik meg, és általában 3-4 órásak. Minden őrsnek van egy nagy projektje: év elején kitalálják, hova szeretnének menni az év végén (pl. akadálypályára a hegyekbe), és arra gyűjtenek pénzt évközben. E célból külön programokat szerveznek a nem cserkészek számára is, amelyeken belépődíjat szednek, pl. szabadulószoba civilek számára.

Táboraik 15 naposak, a gyerekeket már 5 éves koruktól viszik táborozni. Bevett szokás náluk a látogatói nap, amelyen a szülők elmehetnek megnézni táborozó gyermekeiket.

A 14-16 éves korosztály aktív szervezője már a táboroknak, megvan a kijelölt napokon a számukra kijelölt idő, melyre saját programmal kell készülniük.

A nyári táboron kívül az év többi részében is gyakran járnak ki a természetbe, akár hétvégi táborozásokra.

Córdoba cserkészeinél ismeretlen fogalom az alakizás. Egyenruhájukat sem nagyon viselik kint a városban, inkább a csapatpóló és pulóver szolgál megkülönböztetésükre.