Mi segítheti az őrsvezetők munkáját?

Profile picture for user varady.tamara Gál Várady Tamara | 2021. november 9.
Beszélgetés egy csapatparancsnokkal az őrsvezetői munkatervekről

A 21. század rohanása, nemcsak az „átlagemberek" életére van kihatással, hanem bizony a cserkészekére is. Iskola, munka, család és egyéb szabadidős tevékenységek mellet a legtöbb fiatal vezető még őrsöt is vezet...és valljuk be, hogy már így végigolvasva is soknak tűnik ennyi dolog.

A környezetemben több őrsvezetőtől is hallottam, hogy nincs idejük semmire, folyton rohannak egyik helyről a másikra, és van hogy tehernek élik meg, hogy megint ki kell találni valamit az ahéti őrsi gyűlésre. Nem mindig jön az ihlet, vagy elfogy a motiváció, és nem jut semmi sem az eszükbe,  azt érzik, mindent csináltak már, amit lehetett. Ilyen beszélgetések alkalmával mindig elkezdek kutatni az emlékeimben, hogy milyen tuti tippeket tudok adni, amik nekem is beváltak és ekkor ugrott be,  hogy az ipolysági csapat állapotfelmérésekor találkoztam egy rég elfeledettnek hitt, de általam is használt dologgal, mégpedig az őrsi munkatervvel. 

Úgyhogy felkerestem az ipolysági 27. számú Szent Imre cserkészcsapat parancsnokát, Katona Attilát (Babart), hogy beszélgessek vele, milyen megfontolásból használják a mai napig is az őrsi munkaterveket.

Annyit érdemes tudni még a témáról, hogy  10-15 éve még  eléggé elterjedt volt a szövetségünkben az a gyakorlat, hogy minden őrsvezetőnek le kellett adnia a cserkészév elején egy munkatervet. Aztán ez egyre kezdett elkopni a csapatparancsnok váltásokkal, aztán a nevelési módszerünk újragondolása után szinte teljesen el is tűnt, mivel felváltotta ezeket (vagy kellet volna) a havi ciklusterv.

Babart elsőként arról kérdeztem, hogy milyen élményei vannak az őrsi munkaterv készítéséről, használatáról:

Babar: 2009 és 2014 között vezettem őrsöt Ipolyságon, és az akkori parancsnokkal Palival minden év elején leültünk mi őrsvezetők, és meg kellett írnunk a munkatervüket. Általában két szombat alatt írtuk meg, minden hónap minden hetére ki kellett találnunk az elméleti, gyakorlati és egyéb tudást/tevékenységet, majd 1-1 őrsit percre pontosan is ki kellett dolgozni. Ezt a részletes őrsi kidolgozást addig kellett csinálnunk, amíg meg nem tanultuk, hogy hogyan kell felépíteni egy őrsi gyűlést, utána már nem kellett ilyen részletességgel kidolgoznunk és leadnunk. Igazából nem nagyon szerettem ezt a munkaterv írást, mert nem nagyon értettem, hogy ez mire jó, vagy azért, mert nem mondták el, vagy mert nem figyeltem eléggé, amikor mondták. A mai fejemmel már látom, mi értelme van, de talán azidőben a legfontosabb dolgot nem csináltuk, mégpedig a felülvizsgálatot, hogy mi működött, mi nem fért bele, mi tetszett a gyerekeknek, és mit csináljuk máskor is, stb.

Tehát a csapatparancsnok elődödnek is fontos volt ez a fajta őrsvezetői tervezés. Mi motivált téged abban, hogy ezt a gyakorlatot te is tovább vidd?

Babar: Igazából, még mielőtt csapatparancsnok lettem volna, már azelőtt is (3-4 évet) foglalkoztam az őrsvezetőkkel, illetve a NéMó kidolgozásában is részt vettem.  Azt vettem észre, hogy mi, vezetők nem vagyunk felkészülve arra a jóságra, amit a nevelési módszerünk tud nyújtani, és ezért képviseltem akkor is már azt, hogy tervezzünk valamit, írjunk valamit (bár ez kicsit ellentmondhat a NéMónak). Ha nincs semmi leírva, akkor a fiatal vezetők elvesznek, elveszünk. Én hiszek abban, hogy kell valamit írni, ha mást nem is legalább célokat, hogy mit szeretnénk elérni az őrssel, vagy vezetőként mik a céljaink.

Milyen pozitív hozadékait tapasztalod csapatparancsnokként a munkaterv írásának?

Parancsnokként azért fontos ez nekem, mert így az adott őrsvezető szavahihetőbbnek látszik számomra. Nem szoktam számonkérni az ŐV-ket, hogy mondják el, pontosan mit csinálnak, de jó tudni, hogy merre tart az adott őrs fejlődése. Az őrsvezetők a munkaterv írásakor nincsenek szűk keretekbe zárva, hanem szabad kezet kapnak, és így előfordul, hogy hülyeségeket írnak, ami nem baj. Ugyanis ebből tudunk tanulni közösen, és látom, hogy milyen információk hiányoznak az őrsvezetőknek, mi az amit félreértettek a NéMóban stb. Ilyenkor igyekszem leülni az adott vezetővel és átbeszélni, hogy hogyan lehet alakítani a dolgon, például csinálhatja az őrsi végén azt, amit kitalált, viszont akkor ne hívja önértékelésnek, vagy ha önértékelést szeretne, akkor találjunk ki valami mást.

Munkaterv
(kép: Kantár Kristóf)

Kérlek meséld, el hogy néz ki nálatok egy őrsi munkaterv! Mit tartalmaz, milyen időszakra szól, kapnak e hozzá segítséget? 

Egy cserkészévre írjuk a munkatervet, amit félévkor felülvizsgálunk, körülbelül december környékén. Idén ez úgy zajlott, hogy augusztusban összeültünk és leosztottuk az őrsöket, kinek ki lesz a segédőrsvezetője, van-e változás a gyerekek között stb. Az új őrsvezetők is tudják, hogy valamit le kell majd adni, szóval nem éri őket meglepetésként a feladat. Ebben a cserkészévben változás a csapatban hogy kineveztünk egy kiscserkész és egy cserkész rajparancsnokot, ezért ő kérte most a vezetőktől a munkatervet. Erről volt egy egyeztetésük, majd a következő találkozó alkalmával majd a vezetők elhozzák a munkatervet és együtt átnézik. Nagyon különbözik, hogy melyik őrsvezető milyen részletességgel dolgozza ki a munkatervét. Van aki csak hetekre bontva írja meg a célokat, van aki nagyon részletesen, keretesen megszerkesztve, Némósan csinálja ezt meg. 

Tehát akkor jól értem, hogy nincsenek konkrét elvárások a munkatervvel kapcsolatban, hanem szabad kezet kapnak?

Igen, mert nem akarjuk letörni a lelkesedésüket, vagy a szabályok miatt elkedvetleníteni őket. Sokat hibáznak, de azt vettem észre, hogy sokkal motiváltabbak maradnak, ha egy általuk kidolgozott dolgot finomítunk, és azt valóban a magukénak érzik.

Elismerem, hogy sokaknak nincs kedve sokat bíbelődni ezzel, de ez is olyan, mint sok minden más az életben, le kell ülni és meg kell írni, mert van amikor jól fog jön. Például,  ha nincs valami jól a kis életeddel, és nem készültél az őrsi gyűlésre, legalább van egy munkaterved, amiben már kitaláltál ezt-azt, előveszed, és már rögtön nem is csak „focizni“ lehet.

Van információd arról, hogy az előző cserkészévben mennyire használták az őrsvezetőitek a munkaterveket?

Van nekünk egy ilyen őrsi visszajelzős Google űrlapunk, amit az őrsveztőknek minden őrsi után ki kell tölteniük. Itt van például egy olyan kérdés, hogy "Milyen volt az őrsi gyűlés", és ha valaki beír olyat, hogy "nem volt jó, mert XY megint rosszul viselkedett", akkor beszélgetnek az őrsvezetővel, hogy mi a probléma, és megpróbálják megoldani.

Mivel az előző cserkészévben csak pár hónapig volt személyes őrsi gyűlés, ezért valószínűleg nem tudták használni a kidolgozott munkaterveiket, de ez azért volt, mert ez egy kivételes év volt.

Mit ajánlanál más csapatvezetőknek, ami nálatok bevált?

Ez a heti őrsi értékelő űrlap, egyébként jól működhet, ha hasonlóan elfoglalt csapatparancsnok használja, mert rendszeresen kap infót az őrsök és őrsvezetők helyzetéről. Ha jól vannak megfogalmazva a kérdések és gyorsan kitölthető az űrlap, nem fogják az őrsvezetők sem teherként megélni és fény derülhet olyan dolgokra, amiket másképp nem tudnánk meg.

Nekem is hasonló tapasztalataim vannak az őrsi munkatervvel, hogy nehéz volt nekikezdeni, nem tudtam, hogy kezdjek bele, de amint használható formába került, sokat segített az őrsikre való felkészülésben. A legjobb az volt benne, hogy nem kellett törnöm a fejem azon, hogy mikor is foglalkoztunk legutóbb Bi-Pi-vel, mert a munkaterveket visszanézve pontosan láttam. 

Remélem, sikerült egy kicsit közelebb hoznom hozzátok az őrsi munkaterv gondolatát. A jövő hónapban egy ipolysági őrsvezetővel fogok beszélgetni, hogy valóban hasznosnak tartja-e az általa írt munkatervet, vagy milyen tapasztalatai vannak ezzel jelenleg.