Bemutatkozik: Gál Erik

Schvikker Flóra | 2020. február 3.
Milyen lehet az SZMCS elnökének lenni? Milyen érzéseket és tapasztalatokat von maga után és ültet el az emberben? Ezekre a kérdésekre kerestem a választ Gál Erikkel folytatott beszélgetésem során.

16992147_1460162150669649_557954208910443058_o.jpg
(Gál Erik)

Erik mindennapjaiban szoftverfejlesztéssel foglalkozik, ezen kívül egy civil szervezetnek, a Tandemnek a külső munkatársa, trénere. Nem utolsó sorban az SZMCS elnöke. Annak ellenére, hogy cserkészéletét csak felnőtt korában, 2000 szeptemberében kezdte meg, sok élménnyel és tapasztalattal gazdagodott a mozgalom által.

 

Mi volt az, ami megfogott a cserkészetben?

Igazából a 2000-es Nagytábor, ahová segítőként mentem a nővéremékkel. Ekkor már folyt a cserkészmozgolódás Nyitragesztén, így velük tartottam. A Nagytábor előtt Kismedve, aki nekem egyetemi évfolyamtársam volt, elhívott a Kiscserkész mintatáborba, szintén segítőnek, ahol évekig részt vettem. Ez a két tábori élmény ragadott annyira magával, hogy fogadalmat tettem, és elkezdtem egy tizenegy tagú fiú őrsöt vezetni.

 

Mi volt a legjobb tábori élményed? 

Nagyon sok élményem van, viszont a legutolsót emelném ki, mikor a legutóbbi őrsömmel, kettő-három éve voltunk a Cserkész mintatáborban. Cserkész korosztályú fiúk voltak, így nem szerettek énekelni, bár nagyon jó hangjuk volt, hiszen mind énekkarosok voltak. Viszont az egyik csendes pihenőben hallottam, hogy a tábor szélén, a sátraknál valaki énekel. Az őrsöm volt, egy lány őrssel heverésztek és énekeltek. Tök jó, hogy a cserkészet ilyen pozitív hatásokat tud kiváltani a fiatalokból.

 

Mi motivált arra, hogy az SZMCS elnöke légy?

Igazából én nem akartam elnök lenni. Négy éve a tisztújítás előtt nem volt elnökjelölt. Én VKV voltam és az is szerettem volna még maradni. Igazából nem tudom kitől származott az ötlet, de Horváth Dani és Zachar Pali szólítottak meg, hogy nem szeretnék-e elnök lenni. Én ekkor egy 10-15 percig befordultam a sarokba és elgondolkoztam, hogy milyen lenne elnökként. Végül örülök neki, hogy elvállaltam, sok szempontból nagy tanulás volt, jó volt sok emberrel együtt dolgozni, jó volt látni, hogy amit kigondoltunk, az működőképes.

20545479_1633389540013575_4578579851949579220_o.jpg
(Gál Erik)

Kíváncsiságból rákérdeztem, hogy Erik vállalná-e újra az elnöki pozíciót, majd hosszas nevetés után azt válaszolta, hogy még szívesen lenne elnök, ha nem is négy évre, de két évig még látja benne magát, de másnak is nagyon örülne.

 

Melyik a kedvenc cserkésztörvényed? Miért? 

Nem tudom, hogy lehet-e kedvenc törvényem, de igazából az első “A cserkész egyeneslelkű és feltétlenül igazat mond.” és a 2.cserkésztörvény.

 

Arra a kérdésre, hogy a cserkészek a hatodik törvény szellemében élik-e a mindennapjaikat, Erik elmondása szerint nem lehet sem igennel sem nemmel válaszolni, hiszen a környezetvédelem módjai rajtunk múlnak, és részben örököljük őket elődeinktől. Ha visszagondol egy régebbi tábori készülődésre és a szemét mennyiségére, látja, hogy mostanában sokkal több összegyűlik, ám úgy érzi, hogy a megreformálás sokkal nagyobb anyagi terhet róna a résztvevőkre és a szövetségre. Azonban biztos benne, hogy el kell indulni a környezettudatosság útján.

 

Említetted, hogy hallottál már a Zero Waste, hulladékmentes életmódról. Te magad kipróbáltad-e már, vagy esetleg ennek szellemében éled az életed?

Nem, viszont amire odafigyelek, hogy ha szelektálok, akkor jól csináljam. Igyekszem saját kis tasakokat használni a vásárlások során, és odafigyelni, hogy minél kevesebb szemét kerüljön ki a kezeim közül. A Zero Waste életmódot még nem látom a saját életemben kivitelezhetőnek.

 

Mit tanácsolnál a fiataloknak ill. idősebb generációnak, hogyan tudják óvni környezetünket?

Azt tanácsolnám, hogy tudatosabban vásároljanak, a kényelemből adjanak alább, használjanak saját dobozt, tasakokat. Ez a legegyszerűbb dolog, amit bárki megtehet.

 

22829050_2397116500513538_3532266193174509452_o.jpg
(Gál Erik)

Ha egy dolog lenne amit örökre megváltoztathatnál a Földön, mi lenne az? 

Ez nagyon nehéz kérdés, viszont van egy válaszom, amiben hiszek, mégpedig az, hogy az emberek tudjanak egy népként létezni. Úgy, hogy nem számít a nemzet, ország, etnikum, vallás, hogy ezek a dolgok másodlagosak legyenek és az emberek együtt gondolkodjanak a Földön, hogy tisztább legyen, élhetőbb. Sok kicsi sokra megy. 

 

Ki a kedvenc mesehősöd?

A Kung-fu panda jutott eszembe, mert tükrözi az önmagunkon való dolgozást, illetve az önmagunk megismerését, amely nagyon fontos feladat mindenki életében. 

 

Útravaló:

Mit üzennél a SZMCS cserkészeinek?

Merjetek gyerekek maradni, őrizzétek meg a gyermeki lelkületet, merjetek játszani kortól függetlenül!