- Kit nevezünk tudatos vásárlónak? Eredetileg azt, aki nem hagyja, hogy átverjék. Aki tisztában van a fogyasztói jogaival, és él is azokkal. Aki tájékozott az árakról, a termékek minőségéről, és aki a legjobb ajánlatot választja ki.
Mára már egy kicsit többet jelent a tudatos vásárló fogalma. Fontos az, hogy a környezetet figyelembe véve is tudatosak legyünk, ami az jelenti, hogy tekintettel vagyunk az emberekre, állatokra, de legfőképp a Földre. Tehát, egy tudatos vásárló olyan fogyasztói döntéseket hoz, amelyekkel a világ is jól jár.
![textile-eco-friendly-reusable-shopping-bag-with-lettering-zero-waste_73378-653.jpg textile-eco-friendly-reusable-shopping-bag-with-lettering-zero-waste_73378-653.jpg](/sites/default/files/styles/article_images_desktop/public/images/2020-06/textile-eco-friendly-reusable-shopping-bag-with-lettering-zero-waste_73378-653.jpg?itok=-qxqldTn)
A tudatos vásárlás 8 pontja:
- A pénzeddel szavazol.
A vásárlás a te döntésed. Eldöntheted, hogy támogatod a környezetszennyezést és a felesleges dolgok gyártását, vagy nem. Csak arra költs, amire valóban szükséged van, ne vásárolj felesleges kacatokat! - Cetli
Ne indulj el úgy a boltba, hogy nem írtad fel azt, amit venni akarsz. A boltok úgy vannak kialakítva, hogy nagyon könnyen elcsábuljunk az olyan dolgok iránt is, amire semmi szükségünk. Ezért készíts listát, amelyhez tartani tudod magad a vásárlás során. - Figyeld a műanyagot!
Ne térj haza több műanyaggal, mint amennyivel elmentél. Vigyél magaddal szatyrokat, és keresd a papírba csomagolt árut. Ha zacskóba pakolsz valamit, azt is vidd otthonról, használd újra többször, amíg csak tudod, hogy kíméljük a Földet az egyszer használatos cikkektől. - Olvasd el a címkét!
Mindent alaposan nézz át! Vannak olyan dolgok, amelyekben felesleges vegyszerek vannak. Ne terheld a tested káros anyagokkal! ézd meg a termékek származási országát is, és részesítsd előnyben azt, amit itthon termeltek, készítettek. - Kozmetikum, amely nem bánt
Próbálj olyan szépségápolási szereket venni, amelyeket nem teszteltek állatokon. Kozmetikai szereink jelentős részét amúgy otthon is el lehet készíteni, szódabikarbónából, ecetből, kókuszolajból csodák varázsolhatók. Bátran nézz utánuk! - Tartós
Kerüld ez egyszer használatos dolgokat. Mindig próbálj újrahasznosítani. - Ültess!
Ha van lehetőséged, akkor próbálj mindent magad megtermelni. Ha ez az opció nem lehetséges, akkor vásárolj piacon, hazai terméket. - Keress alternatívákat!
![set-four-eco-labels-100-organic-badge-100-natural-emblem-eco-friendly-sign-vector_172933-44.jpg set-four-eco-labels-100-organic-badge-100-natural-emblem-eco-friendly-sign-vector_172933-44.jpg](/sites/default/files/styles/article_images_desktop/public/images/2020-06/set-four-eco-labels-100-organic-badge-100-natural-emblem-eco-friendly-sign-vector_172933-44.jpg?itok=fqMKHz60)
Ha elfelejtettél vászontáskát vinni, akkor nézz körül a boltban, biztos van gyümölcsös vagy zöldséges kartonláda, amelybe belepakolhatsz, és még haza is viheted.
Inspirálódj!
Lesd meg ezeket az Instagram oldalakat, amelyekből ötleteket tudsz meríteni:
@zerowastemagyarorszag
@zeroherohungary
@tudatos.vasarlok
Kövesd őket YouTube-on:
Vászonzsákos lány
Zsebibogyó