Készítsünk újrahasznosított játékokat

Schvikker Alexandra | 2020. február 3.
Régen, ha valami elromlott, megjavították. Ma olyan világban élünk, amelyben a használhatatlanná vált holmik kérdés nélkül a szemétben landolnak. Mert lehet venni másikat. Ez a „kényelmes” életszemlélet felelőtlen, pazarló és nem sokáig tartható fenn. Mert minden valamiből készül. Így az alapanyagok egy idő után elfogynak. Kivéve, ha újrahasznosítjuk őket…

Mi történik a hulladékkal?

Az újrahasznosítás kizárólag elkülönítetten gyűjtött hulladékfajták esetében lehetséges. Tehát akkor, ha külön kukába teszitek a papírféléket, a műanyagot, az üveget és a fémet. A vegyesen szórt szemetet senki nem válogatja át. A szelektíven gyűjtött hulladékot vagy többrekeszes jármű viszi el, vagy hagyományos kukáskocsi, de úgy, hogy egy adott napon csak bizonyos fajta hulladékot szállít.

9bce0eb90efdead8a3730d32f83d251c.jpg
(freepik.com)

A szelektíven gyűjtött szemét válogatóüzemekbe kerül. Ezt az ott dolgozók átnézik, és csoportosítják az újrahasznosítás igényeinek megfelelően. (A műanyag flakonokat például szín szerint is különválogatják.) Az egyneművé vált hulladékot „bebálázzák” – speciális gépek segítségével viszonylag kicsi tömbökké nyomják össze, hogy kevesebb helyet foglaljon, és könnyebb legyen szállítani. Így indul az újrahasznosítás helyére: papírgyárakba, fémolvasztókba, műanyag-feldolgozó üzemekbe.

 

Mi lesz belőle?

Ne hidd, hogy a hulladékból ugyanaz lesz, ami korábban volt! Környezetünket manapság leginkább a nehezen lebomló műanyag holmikkal terheljük. A kidobott üdítőitalos flakonokból szerencsére kiváló minőségű pulóvereket lehet készíteni. Hőtartó polár anyagot szőnek belőlük. Kupakjaikból új műanyag cserepeket, vödröket, sőt, akár padokat öntenek. De készül belőlük fólia, zsák, ruha, esernyő, papucs és – kapaszkodj meg –, plüssállatka is! Az üvegpalackokból ismét italos üvegek lesznek, és még útépítéseknél is felhasználják őket az aszfalt minőségének javításához.

 

Megoldás ez?

Részben. Az újrahasznosítás pillanatnyilag a legalkalmasabb mód környezetünk megóvására, – de inkább csak elodázza a problémát. A hulladék szállításához, kezeléséhez és az új termékek előállításához ugyanis ismét energia kell: benzin a teherautókba, villamos áram a gyárakba. Ez pedig még ritkán származik környezetbarát forrásból. De egyelőre nincs jobb megoldás.

Otthon, de a cserkészotthonban is rengeteg olyan műanyag tárgyat használunk, amelyeket a kidobás helyett újra fel kellene használni.

Nézzünk pár példát arról, mit és hogyan tudnátok új életre kelteni.

Műanyag palackokból gyorsan és egyszerűen elkészíthető a saját új játékotok. Nincs más teendőtök, csak kiválogatni egyforma méretű palackokat, és szép színesre festeni őket. Lehetnek akár kis szörnyek, minyonok, vagy csak színes üvegek. Töltsétek meg őket homokkal, kavicsokkal vagy esővízzel, hogy stabilan álljanak. Ha ezzel elkészültetek, vágjatok ki karikákat egy kartonból, és már lehet is játszani. A játék nagyon egyszerű: rá kell dobni a karikákat a színes üvegekre. Lehet ez ügyességi játék is, de csinálhattok őrsi versenyt is belőle.

Tegyétek félre a konzervdobozokat otthon, vagy akár a tanyázáson, hogy konzervtornyot építve a gyakorolhassátok célbadobó képességeteket. Akár a métabajnokságra is lehet készülni ezzel a módszerrel.

72b5b096dda2a1ddeb38ad4c9775cc23.jpg
(freepik.com)

Fessétek be a konzerveket, esetleg díszítsétek őket arcokkal. Ha készen vagytok, tegyétek őket egymásra piramis formájában egy asztalra, és szerezzetek egy labdát. Határozzátok meg a verseny célját, például „aki az egész tornyot ledönti, megtaníthatja az őrsnek a kedvenc népdalát”. Ilyen egyszerű módon is tudjátok nagyon jól érezni magatokat.

konzerves képek

Ha pedig szívesen vágnátok bele egy nagy őrsi projektbe, akkor ez a feladat a nektek való!

Nagyon sok autógumit találni sajnos az erdők, utak mentén, mert az emberek meggondolatlanul sokszor ott hagyják őket, ahol épp elromlottak, kilyukadtak. (Arról nem is beszélve, hogy sokan az elhasznált, kopott autógumit egyszerűen kidobják az erdőbe.). Egy kis kreativitással (na meg elég ráfordított idővel) elkészíthetitek az őrsi hintátokat.

  • Keressetek gumiabroncsokat. (És közben szedjétek fel a többi talált szemetet is.)

  • Kérjétek felnőtt segítséget az abroncsok félbevágásához.

  • Szintén felnőtt segítségével erősítsetek egy-egy csövet a gumi belsejébe ott, ahol elvágtátok, hogy tartsa a formáját.

  • Mázoljátok a külsejüket kedvetek szerint.

  • Szerezzetek be egy deszkát, erős ragasztót és szögeket.

  • A szögek segítségével erősítsétek a deszkát a gumihoz (ez lesz az ülőke), majd ragasszátok rá a kilincset az ülőkére.

 

Kész is az újrahasznosított hinta!