Kerüljük a megfázást!

Bazár György | 2019. december 4.
Minden ősszel ez történik. A strandok bezárnak, a fák levelei elszíneződnek, a napok egyre rövidebbek, egyre szürkébbek és egyre hidegebbek lesznek. Lassan előkerülnek a pulcsik, kabátok, meleg cipők, sálak, sapkák, kesztyűk.

Mindent megteszünk annak érdekében, hogy ne fázzunk és ne fázzunk meg. Ennek ellenére előbb-utóbb előkerülnek a zsebkendők, orrspray-k és a gyógyszerek. Sokkal egyszerűbb azonban, ha a betegségeket megelőzzük, és nem is hagyjuk kialakulni. Ehhez elég néhány egyszerű szabályra odafigyelni.

Mivel a kórokozók főleg a légutakon és a nyálkahártyán keresztül jutnak a szervezetünkbe, így az egyik legfontosabb dolog az, hogy gyakran és alaposan mosunk kezet. Egy átlagos napunk folyamán számtalan kilincset, villanykapcsolót, kapaszkodót, aprópénzt, kulcsot, csapot megfogunk, amelyek után elég csak az orrunkat vagy a szánk szélét megdörzsölni.

adventure-blur-caffeine-764598.jpg
(pexels.com)

A legrosszabb időszak az, amikor a hőmérséklet kb. -2 és 8 Celsius fok között mozog, és nyirkos a levegő. Jól működnek a különböző kézfertőtlenítő gélek is, de igyekezzünk inkább kezet mosni, mert az nem szárítja ki annyira a kezünket. Ilyenkor az immunrendszerünk jobban le van terhelve, ezért figyeljünk oda, hogy változatos étrenddel a lehető legtöbb vitamint juttassuk a szervezetünkbe. Emellett persze használhatunk vitamintablettákat is, fontos a C-vitamin folyamatos bevitele a szervezetbe, de ne csak ezekre támaszkodjunk. Érdemes külön odafigyelni a D-vitamin bevitelére is, mert a sötét téli napokon a szervezetünk keveset termel belőle.

Hétköznapjaink nagy részét sok más ember társaságában töltjük, reggel a buszon találkozunk a köhögő-tüsszögő tömeggel, majd ezután az egész délelőttöt az iskolai tantermekben vagy a munkahelyünkön töltjük. Az ilyen helyeken nagyon gyorsan elhasználódik a levegő, és hamar megtelik kórokozókkal is. A hideg miatt sokan hajlamosak mellőzni a szellőztetést, viszont ez nagy hiba. Ilyenkor úgy tudunk hatékony szellőztetni, hogy rövid időre kitárjuk az ablakokat, így a levegő hamar kicserélődik, és miután becsuktuk az ablakokat, a forró radiátorok és a bent lévő meleg tárgyak hamar visszamelegítik azt. Ugyanez érvényes az otthon fekvő betegekre is. Fontos, hogy ha érezzük, hogy kezdünk megbetegedni, inkább kerüljük a társaságot, ne adjuk tovább a vírusokat.

Immunrendszerünknek természetesen télen is nagyon jót tesz a friss levegőn végzett rendszeres testmozgás. Ne féljünk ezért kimenni akkor se, ha hideg van. Mindennek az alapja a réteges öltözködés. A legalsó réteg lehet termoruházat, a többit pedig igényeink szerint választhatjuk. Nagyon fontos, hogy ne izzadjunk bele a ruhába, ezért ha sportolunk és érezzük, hogy kezdünk kimelegedni, rögtön lazítsunk a ruházatunkon. Ha mégis megizzadtunk, igyekezzünk a nedves ruhadaraboktól minél hamarabb megszabadulni, mert ilyenkor az összes többi réteg feleslegessé válik. Ne feledkezzünk meg arról, hogy a téli sportok, mint a korcsolyázás, síelés, szánkózás, jéghoki, snowboard veszélyes szórakozásnak számítanak, hiszen nagyon komoly balesetek történhetnek. Tartsuk észben a 8. cserkésztörvényt, és becsülettel melegítsük be izmainkat előtte.

Talán meglepő, de télen is nagyon fontos a napkrém használata, mert a hóról visszaverődő fénytől könnyen leéghet az arcunk. A másik dolog, amiről gyakranmegfeledkezünkk, hogy elég folyadékot kell inni, még akkor is, ha a hidegben nem érezzük szomjasnak magunkat. Ha tehetjük, hordjunk magunkkal meleg teát vagy innivalót, ez bentről is segít melegen tartani testünket.

Komoly baj akkor van, ha kihűl a testünk, vagy fagyási sérüléseink keletkeznek. Ezek elsőként a legtávolabbi testrészeinken, a végtagjainkon jelennek meg, például az ujjakon, lábujjakon, fülön, orron. A fagyás jele lehet, ha a bőr kifehéredik és zsibbad. Ezeket a testrészeket semmiképp se mártsuk forró vízbe, hanem fokozatosan melegítsük fel őket. Komolyabb fagyási sérülések esetében, azaz amikor a bőr teljesen kihűl és szürkés árnyalatú lesz, mindenképp orvoshoz kell fordulni.

Ha betartjuk a leírt szabályokat, sokkal nagyobb esélyünk lesz arra, hogy egészségesek maradjunk a téli időszakban is, és nem kell majd a váróteremben szenvednünk a többi beteg között, hogy kapjunk egy adag gyógyszert.