Ausztráliai magyar cserkészet

Árva Evelyn | 2018. május 27.
Ebben a cikkben kicsit messzebb hajózunk, hogy megismerjük a távoli ausztráliai magyar cserkészetet. Rengeteg, számunkra különleges élményben és veszélyben lehet részük egyaránt, amelyek számunkra csak a TV-ből lehetnek ismerősek.

ausztráliai magyar csekrészet
(Fotó: Harasta Dániel)

Harasta Dániel és Dezsényi Sári mesélik el cserkészélményeiket Ausztráliában, amelyekből a már szinte egzotikus érdekességek mellett a cserkészetünket átszövő elemi hasonlóságokra is fényt derítünk.

Hogyan működik Ausztráliában a magyar cserkészet? 

Mint a Külföldi Magyar Cserkészszövetség (KMCSSZ) tagjai, a Sydney-i magyar cserkészet két csapattal működünk. Az egyik a 30. számú Kőrösi Csoma Sándor cserkészcsapat, amely csak fiúkból áll, a másik pedig a 66. számú Papp-Váry Elemér, amely csak lányokból áll.

Hogy zajlanak az őrsik? Mit csináltok a gyerekekkel?

Heti egyszer találkozunk mindannyian a cserkészösszejövetelen. Minden találkozót szombaton tartunk 14:30 és 16:30 között. Az összejöveteleink kezdete hasonlít a zászlófelvonásra, az őrsök beállnak U alakba, elénekeljük a cserkészindulót, elmondunk egy imát, mindezt zászló nélkül. Szokásunk szerint az első fél órában az összes őrs együtt játszik valamilyen játékot. Ezután elvonulnak az őrsök az őrsi foglalkozásra. A végét ugyanúgy zárjuk, ahogy az elejét elkezdtük. Ez alatt az összejövetel alatt nem az egyenruhánkat viseljük, hanem tábori pólóban kell lennünk. A fiúknak ez egy sárga póló a csapatuk jelvényével, a lányoknak pedig világos kék.

ausztráliai magyar csekrészet
(Fotó: Harasta Dániel)

Milyen gyakran jártok táborokba? Mennyi ideig tart egy tábor? Milyen szokásaitok vannak a táborokban?

Évente szervezünk egy tíz napos tábort (december végétől január elejéig – nálunk ilyenkor van nyár), amelyen az egész csapat részt vesz. A tábori szokásaink ugyanazok, mint a KMCSSZ többi csapatánál, a legnagyobb különbség a környezetünk: nálunk a medveveszély helyett kígyókra és pókokra kell odafigyelni. Mint minden táborban, nálunk is kell, hogy legyen olyan személy, aki letett valamilyen elsősegély vizsgát. Ha netán megcsíp egy pók, akkor azt el kell fogni, hogy tudják, melyik fajta pók volt, mert minden póknak más az ellenszere. Mindenesetre nálunk szerencsére eddig nem sűrűn fordult elő ilyesmi.

Szoktatok túrázni járni?

Persze. Évente egyszer-kétszer szervezünk több napos túrákat.

Mint az ausztráliai magyar cserkészek, milyen eseményeket szerveztek?

Háromévente szervezünk ausztrál-magyar jamboree-t, a melbourne-i és az adelaide-i csapatokkal karöltve. Minden év szeptemberében tartunk egy Regős tábort a melbourne-i csapattal, ezen a 14 éven felüli cserkészek vehetnek részt. A Regős tábornak minden évben egy magyar tájegység az alap témája. Ilyenkor három napig az adott tájegységnek a népviseletében vagyunk, ilyen táncokat és népdalokat tanulunk, megismerjük a szokásaikat és megkóstoljuk az adott helyhez tartozó ételeket.

Van valami eltérés az egyenruhátokban a miénktől? Gyűjtötök valamilyen jelvényeket?

A hivatalos egyenruhánk ugyanaz, mint a Külföldi Magyar Cserkészszövetség többi cserkészének. Van egypár különbség, megint a környezetünk miatt – nálunk a napszemüveg viselése megengedett, Bocskai sapkákat hordunk az egyenruhánkhoz (Bocskai sapka = honvédi/katonai sapka). A tábori jelvények a legjelentősebb jelvényeink, és sokan büszkén gyűjtik őket.

Milyen korosztályok találhatók meg a csapatotokban?

A kiscserkészeink 4-10 évesek, a nagycserkészek 12-15 évesek, ezután jönnek a roverek, majd az öregcserkészek, csak úgy, mint nálatok.

Tudtad, hogy Ausztráliában a táborozás nem megy olyan egyszerűen mint nálunk, főleg a tűzrakás? A nagy meleg miatt rengeteg tűzveszély van mindenütt, ezért ha tüzet szeretnének rakni, akkor ki kell hívni a tűzoltókat, hogy átvizsgálják a területet, illetve jóváhagyják, hogy biztonságos-e tüzet rakni. Daninak és Sárinak volt egy olyan tábora, ahol csak egyszer rakhattak emiatt tüzet, viszont ez előtt is gondosan átnézték a terepet, nehogy valami baj legyen belőle.

Ha érdekel a külföldi magyar cserkészek világa, netán szívesen részt vennél egy-egy eseményükön, bátran keresd szövetségünk Külügyi osztályát, rengeteg remek lehetőséget tudnak kínálni számodra is. Elérhetőségük: intercom@szmcs.sk.