Afrika

Izsák Lívia | 2019. május 21.
A világ 40 millió cserkészéből több mint 3,5 millió az Afrikai Cserkészrégió tagja, mely a Cserkészmozgalom Világszervezete (WOSM) alá tartozik.

A világ 40 millió cserkészéből több mint 3,5 millió az Afrikai Cserkészrégió tagja, mely a Cserkészmozgalom Világszervezete (WOSM) alá tartozik.
Az Afrikai Cserkészrégió a szubszaharai térség országaiból áll. Negyven cserkészszövetség a tagja, és további 7 potenciális tagja van. Irodájának székhelye a kenyai Nairobiban található. 

Dél-Afrika térkép
(freepik.com)

Az afrikai cserkészet Dél-Afrikában kezdődött, ahol nem sokkal a cserkészet Nagy-britanniai születése után, 1908-ban jöttek létre az első csapatok Fokvárosban, Natalban és Johannesburgban. 
Dél-Afrikában, mint a legtöbb brit gyarmaton, a cserkészet eredetileg faji szétválasztással működött. 1936-ban négy különálló cserkészszövetség jött létre:

  1.  a Cserkészfiúk Szövetsége (fehérbőrűek),
  2. az Afrikai Cserkészfiúk Szövetsége (feketebőrűek),
  3. a Színes Cserkészfiúk Szövetsége (színesbőrűek),
  4. az Indián Cserkészfiúk Szövetség (indiánok számára).

 Az 1970-es években az északi országok nyomásgyakorlásának köszönhetően a dél-afrikai cserkészet minden ágát egyetlen szövetségbe (Dél-Afrika Cserkészfiúi) egyesítette. 1995-ben új alkotmánnyal és új névvel elkezdte a lányok befogadását is. 2008-ban az új neve Scouts South Africa lett.

 

Afrika, a cserkészet bölcsője

Bi-Pi 1884-től 1905-ig az év legnagyobb részét Dél-Afrikában katonaként töltötte, ezért az ország számos hagyományt és szimbólumot adott a világcserkészetnek. A felnőtt cserkészvezetők által viselt fa gyöngyös jelvény annak a füzérnek a másolata, mely Dinizulu, a zuluk királyának nyaklánca volt egykor. Az eredeti nyakláncot Bi-Pi szerezte Dinizulutól. Több zulu hagyomány és ének is megjelent a Scouting for Boys könyvben is.

Dél-afrikai szolgálata során Bi-Pi sok olyan készséget tanult, amelyek alapértelmezett cserkész készségekké váltak. Az első cserkészegyenruha a Bi-Pi által a dél-afrikai rendőrségnek tervezett egyenruhán alapszik.

 A dél-afrikai cserkészek aktívan részt vesznek a közösségi munkában, különösen Dél-Afrika vidéki területein. A vidéki csapatokat tevékenységükben gyakran korlátozzák az anyagiak és a berendezések hiánya. A program a cserkészek oktatására koncentrál, hogy jó polgárokká váljanak. Az itteni cserkészek HIV-ről és AIDS-ről való oktatása is létfontosságú a dél-afrikai vidéki és városi területeken bekövetkező nagyszámú fertőzések miatt.

 

Dél-Afrika 2
(freepik.com)

Szervezeti felépítés

A dél-afrikai cserkészek régiókba vannak osztva Dél-Afrika tartományai alapján. Minden tartomány további körzetekre oszlik, melyekben több cserkészcsapat is működik. A szövetség székhelye Fokvárosban található.
Három korosztályt tartanak számon 7 és 30 éves kor között: kölykök, cserkészek és roverek. 
A csapat élén a csapatparancsnok áll, aki a csapat szülői bizottsága és a kölyök, cserkész és rover egységek felnőtt vezetői közötti kapcsolattartásért felel. 

A szülői bizottság a kölykök és cserkészek szüleinek megválasztott testülete (a választások évente egyszer kerülnek megrendezésre), amely felügyeli a csapat pénzügyi, karbantartási és jogi ügyeit, így a felnőtt vezetők a kölykök és cserkészek nevelésére összpontosíthatnak.

 

A kölykök

A kölykök korosztályába a 7 és 11 év közötti fiúk és lányok tartoznak. Az ő programjuk a progresszív vezetés rendszerén alapul, a tagok egyre nagyobb felelősséget kapnak az életkor függvényében. Az őrsvezetőt gyakran becézik Akelának a dzsungel könyvéből. A kölyköknek az ezüst és arany farkas jelvény megszerzéséért négy fajta kihívást kell teljesíteniük, a program harmadik jelvénye pedig az ugró farkas. 

 

A cserkészek

A cserkész korosztályba a 11 és 18 év közötti fiúk és lányok tartoznak, akiknek céljai között szerepel a vezetői készségek fejlesztése. Közülük kerülnek ki az őrsvezetők és segédőrsvezetők is, akik számos felelősséget vállalnak a különböző programok, táborok és kirándulások megtervezésénél és megvalósításánál (gyakran felnőtt segítség nélkül). Gyakran a legidősebb és leginkább felelősségteljes őrsvezető válik csapatvezetővé. 

 

Jelvények, szintek

  1. Úttörő jelvény – megszerzésének feltétele a hat alapcsomó és az alapvető elsősegélynyújtás ismerete, az őrsi foglalkozásokon és 5 napos táborban való részvétel.
  2. Kalandor jelvény - alapkötözés és egyéb fontosabb csomók, az elsősegélynyújtás bonyolultabb formái, őrsi túra megtervezésében való segédkezés, a HIV/AIDS ismerete és 10 napos táborban való részvétel.
  3. Első osztály – a cserkészt vezetési és szervezési pozícióba helyezi; többek közt meg kell terveznie és valósítania egy őrsi játékot a táborban, egy éjszakai őrsi túrát, melyről naplót kell készítenie, legalább 10 órás közösségi szolgálaton kell részt vennie az őrsével, valamint 15 napos táborozáson.
  4. Felfedező / légi felfedező / vízi felfedező – a 3 különböző szakág szerint oszlik 3 csoportba; megköveteli a nagyobb volumenű programok, mint pl. őrsi expedíció, csapattábortűz, igényesebb túra megszervezését. Ide tartozik pl. az őserdőlakó és térképész jelvény, a légi navigátor és a kormányos jelvény is.

 A legnagyobb jelvény, amit egy cserkész megszerezhet Dél-Afrikában, a Springbok-jelvény (springbok = dél-afrikai gazella). Arra összpontosít, hogy megtanítsa a cserkészt, hogyan adjon vissza a közösségnek. A követelmények közé tartozik, hogy a cserkésznek 40 óra közösségi szolgálatot kell végeznie és 30 km-nél hosszabb túrát teljesítenie ismeretlen útvonalon. 

 

Dél-Afrika1
(pexels.com)

A roverek

A rover korosztályba a 18-30 év közötti fiatalok tartoznak. A roverprogram mottója a “szolgálat”: szolgálat a közösség, a cserkészmozgalom és önmaguk irányába. A roverek nem feltétlenül a cserkészcsapatok felnőtt vezetői, bár gyakran vannak átfedések.
A rover a cserkészekhez hasonlóan 5 szintlépésen mehet át:

  1. személyes – a fiatal felnőttek számára szükséges készségek fejlesztésére összpontosít, mint pl. az önéletrajzírás, befektetés megismerése;
  2. mozgás – a cserkészek szolgálatára összpontosít, gyakorlati szabadtéri készségek elsajátítása és hasznosítása az ifjúsági programok segítésénél;
  3. közösség – a helyi közösségi életbe való bekapcsolódás, kutatási igények és projektek megvalósítása;
  4. vezetés – egy idősebb rover használhatja az erre a célra szerzett készségeket, hogy vezesse a fiatalabb rovereket és vezetői szerepet töltsön be;
  5. Baden-Powell – a rover által elérhető legmagasabb szint, megköveteli az összes korábbi szint teljesítését és további kihívások, roverdíjak elnyerését.

 

A szövetség egyik legnagyobb rendezvénye a Kon-Tiki raft építési verseny, amelyet évente Fokvárosban és Gautengben szerveznek meg. Országos szinten a Senior Scout Adventure kétévente kerül megrendezésre a Cederberg-hegységben. A múltban Dél-Afrikában is volt egy nemzeti Jamboree, a SANJAMB.

 

1995 óta Afrikában március 13-a az Afrikai Cserkészet Napja.