SOS! Chatelni akarok!

Klukon Gergely | 2019. április 11.
„A folyamatos online jelenlét káros is lehet, mert eltereli a figyelmet a valódi minőségről.“
Kerekes Vica, szlovákiai magyar színésznő

Gondolkodtatok már azon, hogy amikor elmentek az első táborotokba, és nem lesz internethozzáférésetek, akkor mit is fogtok csinálni? Ijesztő lehet kilépni abból a technikailag felépített világból, amelyben élünk. Mi lesz, ha nem pörgethetem végig a Facebook profilomat? Ki fogja a farmos játékomban a búzát learatni? Meg fognak haragudni a barátaim, ha nem reagálok 3 percen belül?

Nem kell aggódni. Aki már volt táborban, az tudja jól, hogy egy olyan élményben van része mindenkinek, amit a technika ma még nem tud megadni. 

Fotolia_30732541_XS.jpg
(freepik.com)

Nem olyan régen dolgoztunk egy felmérésen. Azt kutattuk, hogy a mai fiatalok milyen arányban, milyen oldalakat látogatnak, mennyi időt töltenek képernyő előtt, és mi az a tevékenység, amire a napjukból egy jelentős részt szánnak. Sikerült rájönnünk arra, hogy valójában a mai gyerekek tudnak és szeretnek is olvasni. 

Vegyünk például téged. Kíváncsi vagy, igaz? Szeretnél minél többet megtudni a világról és a környezetedről. A barátod vagy barátnőd készít egy képernyőképet és átküldi neked. Nem etikus, de megteszi. A benned rejlő kíváncsiság kirobban, és elolvasod azt a privát levelezést, amihez amúgy semmi közöd nem lenne. 

Válaszolsz. A chat-partnered is válaszol, és elkezdtek beszélgetni, egyszerre akár több barátoddal is. Képzeld el, hogy egy átlagos európai gyermek (13 és 18 év között) nagyjából havonta elolvas másfél könyvnyi szöveget a telefonján. Ha te is napi szinten küldesz üzeneteket, pötyögsz be szavakat, olvasol a posztokat, akkor valószínű, hogy te is annyi szót és mondatot látsz, mint egy kevesebbet olvasó ember a könyvekben. 

Ez így megnyugtatóan hangzik, mert olvasni és írni egy szuper dolog. Ami viszont az egészben probléma lehet, hogy ugyanazt a szókincset használod, így az nem fejlődik olyan intenzitással, mint mondjuk, ha elolvasnál 3 különböző, kiemelkedő írótól 1-1 könyvet. Ezt ahhoz tudnánk leginkább hasonlítani, mintha folyamatosan olvasnál, de minden hónapban csak ugyanazt az egy könyvet. 

Ha úgy érzed, hogy szeretnéd kicsit fejleszteni a szókincsedet, akár az okoseszközeid segíségével, kezdj el olvasni, akár csak 1-2 oldalt. Semmi esetre se ess kétségbe, ha elmegy a net, mert ott lesznek számodra a könyvek és a felejthetetlen cserkészélmények, amelyeket nem szabad kihagyni. Legyen a következő hónapod kihívása az, hogy mindennap 18:00-kor leteszed a telefont, és előveszel egy könyvet. Vezess naplót arról, milyen új szavakat olvastál. Ahelyett, hogy ezek jelentésére automatikusan a neten keresnél rá, kérdezd meg a szüleidet, mit jelentenek, vagy –  ahogy még 10 évvel ezelőtt is csináltuk – vegyél elő egy értelmezőszótárat.