Elsőtáborozó leszek!

Papán Attila | 2019. április 11.
Nyáron végre eljön a nagy pillanat, amikor életedben először veszel részt sátras táborban?

Nagyon várod már, de nem tudod mit kéne venni, aztán vinni egy ilyen helyre? Itt van pár jó tanács, hogy a fontos dolgok otthon ne maradjanak!

Először is, a nyári tábor az év legnagyobb cserkészrendezvénye, az év kicsúcsosodása. Itt már nem csak egy-két napra kell készülni, éppen ezért sokkal több mindent kell vinni, mint egy tanyázásra. Sokkal több a program, a szórakozás, és mindez egy sátorban, a természetben. Aludni ennek megfelelően izolíron (polifoamon, derékaljon) és hálózsákban fogsz. A föld nagy eséllyel nem lesz egyenes, itt-ott akár köves is lehet, ezért érdemes egy vastagabb vagy felfújható derékaljat vinni. Ugyanakkor sokszor viszitek majd magatokkal akár napközben, vagy este, a tábortűzhöz is, hogy legyen mire leülni, így nem árt, ha strapabíró. A hálózsák már becsapós lehet. „Nyáron lesz a tábor, így biztos meleg lesz este” – gondolhatod. Ez nem igaz. 

camping-grass-landscape-112378.jpg
(pexels.com)

A táborok általában olyan helyeken vannak, ahol estére lehűl a levegő, ezért bár a tábor nyáron van, mindenképp egy olyan hálózsákot vegyél, amely alacsony hőmérséklet esetén is melegen tart. Ez az egyik legfontosabb felszerelésed, így ebből érdemes egy minőségi, akár drágább darabot beszerezni. 

Mert megfagyni a nyár közepén mégsem akarunk, ugye?

Ruhákból is több dolgot kell bepakolni. Ha mondjuk 10 napos a táborotok, akkor fehérneműből, zokniból és trikóból vigyél többet, mint ahány napra mentek, az őrsöd is hálás lesz érte. Lehet, hogy nem fogod mindet felhasználni, de jobb felkészülni, mint a vészhelyzet esetén meglepődni. Valamint semmiképp se a legjobb ruháidat vidd. A táborban nem fontos, hogy mennyire vagy menő, jobb, ha egy régi ruhadarabot piszkolsz be, mint azt, amiben iskolába jársz. Rövidnadrágból 3-4 biztosan elhasználódik, beleizzadsz, koszos lesz. Előny, ha nagy zsebei vannak, így sok mindent tárolhatsz bennük. Hosszú nadrágból is pakolj be egyet-kettőt. Este a tábortűznél már jól jön a szúnyogok és a hideg ellen is, természetesen pulcsival párosítva. Következő, elmaradhatatlan ruhadarabunk az esőkabát. 

Nyáron gyakran előfordul, hogy az egyik pillanatban még óriási hőség van, pár perc múlva viszont leszakad az ég. De kintalvós túra közben is jól jön, ha szigetelni akarod a hálózsákodat. 

A sapka vagy egyéb fejfedő kihagyhatatlan. Van, hogy akkora a hőség, hogy pár, sapka nélkül napon töltött perc után is már napszúrást kaphatsz. Emellett fontos a naptej is. Én sem szerettem, amikor anyukám mindig naptejjel kenegetett, de rájöttem, hogy a bőrömet muszáj megvédenem, ha nem akarok valamilyen betegséget kapni. A táborban nem lesznek barátaid a szúnyogok, kullancsok és más rovarok, ezért érdemes védekezni ellenük. A kullanccsal már tábor előtt foglalkozni kell, oltás vagy B-komplex formájában, mert sokuk fertőző, és egy ilyen csípésnek komoly következményei is lehetnek. Különböző egészségügyi szerek biztosan lesznek a táborban, de nem lesz gond, ha viszel pár sebtapaszt és fertőtlenítőszert.

Az ételt mindig a csajkádba kapod, a vizet is a saját poharadba vagy kulacsodba. Evőeszköznek nyugodtan vigyél a kanál mellé kést és villát is, de előbb-utóbb rájössz majd, hogy feleslegesek. Ha már kés, vihetsz bicskát, ami sok esetben hasznos lehet, viszont tanuld meg alaposan még a tábor előtt, hogy hogy kell használni. Hogy napközben is legyen innivalód, vigyél magaddal egy kisebb kulacsot, amit bármikor újratölthetsz. Tisztálkodni nagy eséllyel patakban fogtok, ehhez lavórra, tisztálkodószerre, törölközőre és fürdőruhára lesz szükséged.

Cipőből érdemes hármat vinni: egy túrabakancsot, értelemszerűen a nehezebb terepekhez és az esős időjáráshoz, egy egyszerű sportcipőt, amiben a tábori mindennapokat töltöd, és egy szandált a kisebb távokra és a melegebb napokra.

És végül, de nem utolsó sorban, milyen táskába pakold mindezt? Ez a másik dolog, amiért érdemes több pénzt kiadni, mert hosszú távú befektetés. Mindenképp állítható magasságú hátizsákot vigyél, 40-70 liter űrtartalommal. Pakolni pedig úgy kell, hogy a legnagyobb teher közel legyen a hátadhoz, ezáltal könnyebben tudod egyenesen tartani magadat, nem húz hátra a táska. Ügyelj arra, hogy legyen rajta heveder, ami a csípődet körülöleli, mert ha nehéz a táska, a vállad és hátad helyett a csípődre tudod helyezni a súlypontot.

Ezek az alapvető dolgok, amelyeket érdemes beszerezni a táborig. Extra játékokat, mint például kártyát ne vigyél, úgyis annyi program lesz, hogy ezekről már az első nap meg is feledkezel, csakúgy mint a telefonodról. Új barátok és olyan új élmények várnak rád, amelyek csak a cserkésztáborban élhetők át. Az évek során pedig egyre nagyobb tapasztalatot szerzel majd pakolás terén is, ugyanis van, amire csak a cserkészet tanít meg.