Tanulási tippek

Schvikker Alexandra | 2018. szeptember 16.
Összegyűjtöttünk néhány hasznos tippet, hogy hatékonyabbá tudd tenni az otthoni tanulást.

 

Hazaérsz, lehajítod a táskád, beülsz a tévé elé, megnézed a kedvenc sorozatod. Majd elkezdesz chatelni, és elrepül 3-4 óra.

"Hoppá, mikor is tanultam?" – merül fel a kérdés. 

20161210tanulas-konyv-vizsga-nem-megy.jpg
(pexels.com)

Az első feladat nem más, mint hogy tanuldd meg beosztani az idődet, hisz csak úgy lehetsz eredményes, ha megfelelő mennyiségű és minőségű időt szánsz a tanulásra. Egyet visszalapozva ehhez is találsz tanácsokat.

Amikor hazaérsz, egyél valami könnyűt, ne terheld a gyomrodat nehéz ételekkel, mert jön az úgynevezett „kajakóma“, és esélyed sem lesz arra, hogy estig felállj a tévé elől. 

Sokat segíthet, ha tanulás előtt kideríted, mikor vagy a legaktívabb és legfogékonyabb. Ha tudod, erre a napszakra szervezd a tanulást. Az iskola tanrendje miatt a délutáni tanulás adott, ám ezen belül is lehetnek különbségek. Vannak, akik rögtön suli után fogékonyak, mások inkább egy kis pihenő után képesek tanulni, és vannak, akiknek az esti órákban fog a legjobban az agyuk. Figyeld meg önmagad és derítsd ki, te melyik csoportba tartozol, hogy akkorra tudd időzíteni a tanulást!

Ha sikerült kiderítened, mikor vagy a legfogékonyabb, vonulj be a szobádba. Zárj ki minden zavaró tényezőt és koncentrálj a tanulásra. Idővel észreveszed majd, hogy időhúzás nélkül milyen hamar végzel, és több időd marad szabadidős tevékenységeidre. Ha úgy érzed, már nem tudsz koncentrálni, menj ki a levegőre, sétálj egyet, vagy akár zuhanyozz le, hiszen köztudott, hogy a víz serkenti a vérkeringést. 

A tanulás még jobban fog menni, ha valami kedvet is érzel hozzá. Ezért ha szereted, gyújts egy illatos gyertyát, kapcsolj hangulatvilágítást, vagy hallgass instrumentális zenét. Ezek mind fokozhatják a tanulási kedvet. 

 

Trükkök:

  • Nyelvtanuláshoz használj szókártyákat! – Apró cetlikre írd fel magyarul a kifejezést, a hátuljára pedig az idegen nyelven. Rajzolhatsz is rá akár, vagy a színes cetlikkel különbséget tehetsz igék, főnevek, melléknevek stb. között.
  • Használj segédeszközöket, pl. lexikont, memóriajátékot, ismeretterjesztő filmet stb.
  • Használj színeket a jegyzeteidben! – Bizonyított tény, hogy az agyunk könnyebben jegyez meg vizuális elemeket, így egyszerűbb lehet felidézni egy-egy kijelölt színes részt.
  • Készíts puskát! – Mármint nem azért, hogy használd is, de a jegyzeteléssel és a kezed mozgásával az agyad rögzíti a leírtakat, így míg leírod a legfontosabbakat, meg is tanultad az anyagot.
  • Tanuljatok párban. – Vond be egy osztálytársadat és osszátok ketté a tanultakat. Az egyikőtök az anyag egyik felét mondja el, a társad a másikat. Ugyanezt csinálhatjátok kérdésekkel is, felváltva kérdezzétek ki a másikat az adott tananyagból.
  • Firkálj! – Rajzold le a tanultakat, vagy szemléltesd az eseményeket például történelem tanulása közben.

 

Piramis módszer 

Először nézd végig a leckét, írd ki a kulcsszavakat és ezek definícióit, majd a kulcsszavakat jól vésd a fejedbe. Ez a piramis első, azaz legalsó szintje.
A következő lépésben jegyezd fel a legfontosabb dolgokat, olvasd el négyszer-ötször, ezzel tudsz a már megtanult kifejezésekhez konkrét tudást is párosítani. 
A piramis csúcsa pedig, hogy gyűjts extra anyagokat a tanultakhoz, olvasd el a kisbetűs részeket is. Lehet hogy te felesleges dolognak érzed, de hidd el, az órán eszedbe jut majd és a tanár is értékelni fogja. 
Ha nem jegyzel meg mindent, akkor jobb ha leírod, hiszen már azzal is memorizálod az anyagot.

Sok sikert a 2018/2019-es tanévhez!!