Romániai magyar cserkészet

Árva Evelyn | 2019. február 2.
Nem kell messzire mennünk ahhoz, hogy megismerjük a romániai magyar cserkészéletet, ami nagy vonalakban hasonlít a mi cserkésztevékenységünkhöz, mégis akadnak eltérések. Ezekre a hasonlóságokra és különbségekre próbáltam fényt deríteni Ádámcsik Árpi segítségével.

Hogy működik nálatok a cserkészet? Milyen gyakorissággal vannak őrsi- és csapatrendezvények?

Nálunk ez elsősorban a csapatoktól függ. Azonban azt elmondhatom, hogy mi hetente összegyűlünk egy őrsi találkozóra, amit én személyesen előre megírt munkaterv alapján tartok.

50089396_357382144846069_5079733025856552960_n.jpg
(Ádámcsik Árpi)

Elméleti, illetve gyakorlati dolgokat tanulunk, sokat játszunk. Igyekszem új játékokat tanítani nekik, meg persze vannak őrsi kedvenc játékok, amiket minden héten el kell játszani, mert ha nem játszódjuk el, nem igazi az az őrsi foglalkozás. Rengeteg programunk van egy cserkészévben, itt gondolok a rovásírásversenyre, ahova évente eljárunk, vagy az ÖSSZE-SZÖVŐ-re, ahova már lassan-lassan készülünk a csapattal, illetve az őrsökkel és nem maradhat ki a kósza korosztálynak a cserkészbál sem, a cserkész korosztályoknak a szüreti bál, illetve a pentaktív. 

Túrázni szoktunk félévente kb. kétszer, háromszor, azonban télen mindig elmegyünk egy téli táborba is, ahol naponta túrázunk a szép fenyvesek között, amibe beletartozik egy kis szánkózás is.

 

Mi az a pentaktív?

A pentaktív egy egész hétvégés hagyományőrző rendezvény, ami Nagyenyeden zajlik, idén volt a tizedik. A lényege az, hogy pinewood (kis faautó) és csuriga (saját készítésű kisautó) versenyeken lehet részt  venni. Ebből a hatalmas és remek rendezvényből nem maradhat ki a disznóvágás sem, illetve a kenyérsütés és hasonló hagyományos programok.

 

Mesélj kicsit a táboraitokról. Milyen jellegzetességek vannak egy-egy táborban?

Ahogyan említettem, egy cserkészévben csapatszinten megyünk egy téli, illetve egy nyári cserkésztáborba, azonban fontosak a csapat életében a szövetségi táborok is, amelyek öt évente vannak megszervezve. Ott vannak a vezetőképző táborok is, amelyeket nagyon várják a jelöltek, mivel számukra egy hatalmas élmény, plusz rengeteg tapasztalatot sajátítanak el a képzések alatt.

A csapattáborunk általában tíz napig szokott tartani, egy keretmese köré épül. Igyekszünk évről évre érdekesebb keretmeséket kitalálni, hogy a résztvevők, illetve az őrsők szeressék és élvezzék a tábort. Általában a keretmese köré találjuk ki a programokat is, akadálypályát, rohampályát, stb. A tábor utolsó napjaiban mindig van próbázás, fogadalomtétel és fogadalomújítás. Ez minden tábor végén a hab a tortán.

 

Milyen a cserkészegyenruhátok? Gyűjtötök jelvényeket? Ha igen, akkor miért kaphattok jelvényeket?

Cserkészgyenruhánk megegyezik akár a szlovákiaival, akár a magyarországi cserkészegyenruhával. Amiben különbözik, az a hovatartozási jelvény, ezen kívül a másik felén található, hogy én ki vagyok és mit tudok. Vannak jelvényeink, amik rendezvényeket, illetve különpróbákat jelképeznek. Őszintén mondva, nem gyűjtjük a jelvényeket, de saját tapasztalat alapján elmondhatom, hogy mindig jól esett, ha több jelvény volt a cserkészingemen. Ez egy olyan érzés, amire büszke lehetsz amikor hordod a cserkészinged a cserkésznyakkendővel. 

A cserkészegyenruhához még hozzátartozik a cserkészöv, illetve a cserkészkalap.

 

gyilkos tó-hargita.jpg
(Ádámcsik Árpi)

Milyen programokat szervez az RMCSSZ (Romániai Magyar Cserkészszövetség)?

A Romániai Magyar Cserkészszövetség évente sok programot rendez nekünk. Megemlítenék pár fontos programot, köztük van a Dalos Pacsirta, Szüreti bál, Pentaktív, CseLeN (Cserkész Lelki Napok), Cserkészbál, Rovásírásverseny, a csíksomlyói bucsú-zarándoklat, SzéReNCse (Székelyföldi Regös Napok Cserkészeknek). Ezeken kívül öt évente megvan szervezve a szövetségi tábor, úgyhogy 2020-ban lesz a következő nagytábor. 

Évente vannak a vezetőképző táborok, a SŐVK-t, ŐVK-t, OKCST-t (Országos Kiscserkész Tanyázás), illetve idén STVK tábor is volt Sikaszón. 

Végül idén már Kárpát-medencei szintén folyik az ÖSSZE-SZÖVŐ őrsi vetélkedő is, amely jó pár évvel ezelőtt indult Maros körzetből, de már kinőtte magát, így egy remek versennyé alakult, amelyet csak ajánlani tudok minden őrsvezetőnek!

 

Hogy vannak szétosztva a cserkészkorosztályok?

A cserkészkorosztályok nálunk 6 részre vannak felosztva. Kiscserkészek 6-10 életkor között, akik kék cserkésznyakkendőt hordanak, következnek utánuk a cserkészek 10-16 életkor között, akik zöld nyakkendőt viselnek. A felfedezők követik őket, akik 16-18 év közöttiek és szürke nyakkendőt viselnek. Őket követik a vándorok 18-21 év között, ugyancsak szürke nyakkendővel, utánuk a vándorok 21 év fölött, és még rajtuk kívül megemlítjük a felnőtt-, illetve öregcserkészeket, akik barna nyakkendőt viselnek.